Ruszyły ubezpieczenia upraw i zwierząt z dopłatami
Podobnie jak w roku ubiegłym dopłata może sięgać do 65% wartości umowy. Ubezpieczenia upraw są obowiązkowe, ale dodatkowo w razie klęsk żywiołowych rolnicy, którzy je posiadają, mogą liczyć na dodatkową pomoc państwa w pierwszej kolejności.
- Mam nadzieję, że po ubiegłorocznych doświadczeniach więcej rolników będzie się ubezpieczało - podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski przypominając o rozpoczęciu przyjmowania wniosków ubezpieczeniowych.
ZOBACZ TAKŻE: "Rolnicy zamiast ubezpieczać uprawy od suszy, czekają na jałmużnę"
- Zgodnie z regulacjami unijnymi wprowadzonymi w 2010 roku pełna pomoc z budżetu państwa uruchamiana na podstawie programów w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych przysługuje tylko tym rolnikom, którzy ubezpieczyli co najmniej połowę upraw lub zwierząt gospodarskich - zaznaczył szef resortu rolnictwa.
W tym roku na dopłaty do ubezpieczeń przeznaczonych zostało 630 mln złotych.
- Chcielibyśmy aby ubezpieczonych zostało przynajmniej 5 mln hektarów użytków rolnych i ponad 20 mln szt. zwierząt gospodarskich - dodał minister.
Co i jak można ubezpieczyć?
Ubezpieczeniem mogą zostać objęte tradycyjne uprawy, tj.: zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, kukurydza, rzepak. Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia rolnicy powinni wziąć pod uwagę właściwy zakres polisy (jeden z oferowanych pakietów) i dopasować go do rodzaju prowadzonej produkcji. Odpowiednie dostosowanie ochrony do typu działalności rolnej i potrzeb pozwoli na satysfakcjonujące rozliczenie z towarzystwem ubezpieczeniowym w przypadku wystąpienia szkody.
Uwaga na typowe błędy przy zawieraniu umowy ubezpieczenia!
Wśród błędów w ubezpieczaniu upraw eksperci wymieniają wybór zbyt wąskiego zakresu ochrony np. pojedynczego ryzyka, podając średnią wydajność i cenę, tak by spełnić obowiązek ubezpieczenia 50% areału upraw wskazanych w ustawie i mieć chociaż minimalną ochronę. Nieprzewidywalność wystąpienia zjawisk pogodowych sprawia, że trudno trafić z wyborem jednostkowego ryzyka, które akurat w danym roku będzie najbardziej dokuczliwe. W 2018 roku największe szkody wyrządziła susza, wcześniej huragany, powodzie a jeszcze wcześniej uprawy ucierpiały w wyniku negatywnych skutków przezimowania.