Ruszył nabór wniosków. Do otrzymania 300 tys. zł
Od wczoraj, a więc 27 grudnia można składać wnioski na wsparcie dla tych rolników, którzy ponieśli szkody w gospodarstwie. Jest to pomoc na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej".
Jeśli poniosłeś straty w swoim gospodarstwie w 2015 i 2016 roku przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych (zdarzeń losowych): powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna możesz zwrócić się o wsparcie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, posiadający gospodarstwa rolne, w których szkody w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w danym roku kalendarzowym, wynoszą co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda.
30% strat jest podstawą do ubiegania się o wsparcie, jednak pomoc może dotyczyć jedynie kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc przyznaje się na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa w formie refundacji części (do 80%) kosztów kwalifikowalnych operacji, W okresie realizacji PROW 2014-2020 maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej nie może przekroczyć 300 000 zł. O wsparcie można ubiegać się w przypadku, gdy wartość iwestycji powyżej 20 000 zł (wysokość kosztów kwalifikowalnych).
Podstawą do przyznania pieniędzy jest protokół oszacowania szkód spisany przez komisję przy wojewodzie, który należy dołączyć do wniosku.
- Na tej podstawie wyliczana jest kwota wsparcia jaką może otrzymać rolnik za szkodę powstałą w danym składniku gospodarstwa, którego dotyczy wniosek o przyznanie pomocy. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość wyliczonego wsparcia będzie pomniejszona o kwotę otrzymaną z ubezpieczenia - tłumaczy Iwona Chromiak z biura prasowego MRiRW.
Co w sytuacji, gdy rolnik nie ma ubezpieczonych upraw? - W przypadku, gdy będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas wysokość pomocy wyliczonej na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje wojewódzkie, będzie pomniejszona o połowę - dodaje Iwona Chromiak z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.