Ruszą kredyty zero procent dla rolników?
Producenci mleka, trzody chlewnej oraz warzyw i owoców w trudnej sytuacji finansowej będą mogli zaciągnąć kredyty na korzystnych warunkach. Powstał projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Nowe propozycje kredytów i pożyczek w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skierowane zostały do konsultacji społecznych.
Pożyczka na zaległości finansowe
W dokumencie pojawiła się opcja uruchomienia w 2016 r. nieoprocentowanych pożyczek dla producentów mleka, producentów trzody chlewnej oraz producentów owoców i warzyw. Dotyczy to tych rolników, których przychody są niewystarczające na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publiczno-prawnym powstałych od dnia 7 sierpnia 2014 r. do końca 2015 roku.
Kwoty pożyczek nie będą mogły przekroczyć wysokości kwot nieuregulowanych należności budżetowych o charakterze publiczno-prawnym powstałych od dnia 7 sierpnia 2014 r. do końca 2015 roku, z wyłączeniem odsetek.
Pożyczka będzie wypłacana w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości do 50% kwoty pożyczki wypłacana będzie w 2016 r., natomiast druga rata w 2017 r., po rozliczeniu 1 raty. Pożyczki będą udzielane, na podstawie umowy na okres nie dłuższy niż 10 lat.
W przypadku strat w wyniku suszy, gradu czy wymarznięć
Poza tym mają zostać ujednolicone zasady szacowania szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych przez komisje powołane przez wojewodów. Zaproponowano, aby w przypadku gdy producent rolny nie posiada danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość prowadzonej produkcji rolnej w jego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej średnia roczna produkcja rolna była ustalana jednolicie na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa publikowanych na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra do spraw rolnictwa.
Przepisy te miałyby wejść w życie 16 października 2016 r., z uwagi na to, że komisje powołane przez wojewodów rozpoczęły już szacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Wydłużenie Programu bioasekuracji
Projekt rozporządzenia zawiera także propozycję wydłużenia do 2018 r. możliwości udzielania pomocy na realizację „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015–2018.
Na spłatę starych długów
Zgodnie z dokumentem miałyby zostać także uruchomione dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych na sfinansowanie zobowiązań cywilno-prawnych powstałych do końca 2015 roku. Kwota kredytu nie będzie mogła przekroczyć kwoty zobowiązań cywilno-prawnych powstałych do końca 2015 roku i jednocześnie kwoty 5 mln zł na gospodarstwo rolne. Oprocentowanie tych kredytów dla kredytobiorcy będzie wynosić 1% przez pierwsze dwa lata od dnia zawarcia umowy kredytu bankowego, a następnie 2,5%. Powyższy kredyt będzie mógł być udzielony maksymalnie na okres 8 lat.