Rolnicy zaniżają przychód, a zawyżają zakupy. Grozi im za to kara
Urząd skarbowy wytknął błędy rolnikom. "Skarbówka" zauważyła, że gospodarze zaniżają przychów, a zawyżają zakupy. Za nieprawidłowo prowadzoną ewidencję grozi im kara taka, jak za przestępstwo skarbowe.
Rolnicy z powiatu pleszewskiego mają nieprawidłowości w zakresie rozliczania się rolników z tytułu podatku od towarów i usług. Te błędy wykrył Urząd Skarbowy w Pleszewie podczas kontroli podatkowych przeprowadzonych w ostatnich latach. Naczelnik „skarbówki” Rafał Nawrot sprawdzał i analizował dane zawarte w składanych deklaracjach dla podatku od towarów i usług. - Najczęściej stwierdzone popełniane nieprawidłowości w zakresie rozliczania rolników z tytułu podatku VAT dotyczą w szczególności zaniżania przychodów. Rolnicy nie wykazują całej sprzedaży podlegającej opodatkowaniu z całego gospodarstwa rolnego oraz zawyżają zakupy, dokonują odliczenia podatku naliczonego od zakupów niezwiązanych z własnym gospodarstwem rolnym - wyjaśnia Barbara Frąszczak, kierownik Samodzielnego Referatu Organizacji i Logistyki w Urzędzie Skarbowym w Pleszewie.
Należy pamiętać, że rolnik, który nieprawidłowo prowadzi ewidencję podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Gospodarz, który jest płatnikiem podatniku VAT, a zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia, rozlicza ten podatek tak, jak pozostali czynni vatowcy. - Rolnik rozliczający się na zasadach ogólnych zobowiązany jest do wystawiania faktur VAT, dokumentujących sprzedaż, prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku VAT, składania deklaracji podatkowych w urzędzie skarbowym, terminowego wpłacania podatku do urzędu skarbowego - tłumaczy Barbara Frąszczak.
W prowadzonej ewidencji sprzedaży rolnicy będący czynnymi podatnikami VAT obowiązani są rejestrować całość sprzedaży ze swojego gospodarstwa rolnego. - Sprzedaż na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami VAT oraz rolników ryczałtowych podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej, natomiast fakturę wystawia na żądanie tych osób. Powyższe dotyczy również sprzedaży towarów własnej produkcji na targowiskach czy giełdach ogrodniczorolnych - informuje kierownik.
- Należy również zwrócić uwagę na obowiązek ewidencjonowania, jako sprzedaż opodatkowaną, dzierżawy gruntów, zarówno gdy zapłata następuje w formie pieniężnej, jak i w naturze np. w zbożu. Ponadto podatnikowi - rolnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, który zawarty jest w cenach zakupionych towarów i usług. Chodzi tu jednak o te rzeczy, które wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast nie może on odliczyć podatku VAT od zakupów niezwiązanych z gospodarstwem rolnym, od towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych. - Należy zwrócić uwagę, że może określić, w jakiej części dane wydatki są związane z działalnością zwolnioną (np. gospodarstwo domowe rolnika), a w jakiej służą wykonywaniu działalności opodatkowanej (np. gospodarstwo rolne na ogólnych zasadach VAT) i w takiej części ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony - wyjaśnia. Nadmienić należy, że działalnością rolniczą nie są np. usługi orki wykonane dla drugiego rolnika własnym sprzętem. Usługą nie jest również koszenie kombajnem zboża sąsiada, jak również przewożenie słomy sąsiada na jego zamówienie itp. - Tego rodzaju czynności to działalność gospodarcza, a nie rolnicza i wymaga rejestracji. Rolnik wykonujący taką działalność staje się przedsiębiorcą i powinien dokonać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG - mówi Barbara Frąszczak.