Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa
Jednym z założeń Polskiego Ładu dla polskiej wsi jest przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa.
Mnóstwo zapewnień i deklaracji padło podczas prezentacji Polskiego Ładu w Przysusze 9 października. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, byłym już ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą oraz komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim zapewnili, że problemy polskiej wsi obecnej opcji rządzącej są bardzo bliskie. Nie zabrakło wzniosłych zwrotów. Padły też kokretne propozycje.
Jeden z postulatów Polskiego Ładu dla polskiej wsi zakłada możliwość zachowania własności oraz bycia pełnoprawnym emerytem (obecnie obowiązuje prawo, zgodnie z którym właściciel gospodarstwa, chcąc przejść na pełną emeryturę, musi wyzbyć się go, a więc sprzedać, wydzierżawić lub oddać w darowiznę ziemię). W ten sposób gospodarze będą mogli sobie dorobić na emeryturze. Czy to jednak nie przyczyni się do podwyższenia średniego wieku rolników w Polsce? Skoro będzie można nadal prowadzić formalnie gospodarstwo w wieku 65 plus, to kiedy przyjdzie czas na przepisanie majątku młodszemu pokoleniu?
- Wierzę w wielki rozsądek rolników i rodzin wielopokoleniowych, które żyją z rolnictwa. Mądrzy gospodarze patrzą na swoje gospodarstwo nie w perspektywie rocznej czy dwuletniej, ale 10 - 20 letniej. Każdy rozsądny starszy rolnik, który chce mieć następcę w gospodarstwie i zachęcić go do tej produkcji, będzie zdawał sobie sprawę z tego, że przekazanie majątku musi odbyć się w odpowiednim czasie. Ale mamy coraz większy problem z następcami w gospodarstwach. A zmuszanie rolnika do tego, by sprzedawał ziemię, by pobierać emeryturę, dla mnie jest rzeczą niewybaczalną - skomentował Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów.
Czytaj także:
Ekoschematy - nowa forma płatności dla rolników. Co wiadomo?