Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Czym się zajmie? [VIDEO]
Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych, zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej powstanie Krajowa Grupy Spożywczej. Co to oznacza dla polskich rolników?
- Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami sektora rolno-spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych - tym samym został zakończony proces konsolidacji i nadzoru właścicielskiego nad tym sektorem gospodarki, przez scalenie tego sektora, co z kolei pozwala nam sfinalizować proces, który prowadzimy wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wielu miesięcy - proces powołania holdingu spożywczego Krajowej Grupy Spożywczej, czyli skonsolidowania całego państwowego sektora rolno-spożywczego w jednym podmiocie, a tym samym stworzenie silnego podmiotu, który będzie w stanie wspierać politykę państwa w tym zakresie - mówił w trakcie konferencji Jacek Sasin.
Podkreślił przy tym, że powołanie KGS jest niezwykle ważne dla polskich rolników. Nowy podmiot, zdaniem wiceministra, ma dawać naszym gospodarzom poczucie bezpieczeństwa i chronić przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych podmiotów, które funkcjonują na rynku poza obszarem Skarbu Państwa.
- Dzisiaj polscy rolnicy są często postawieni sam na sam (...) w bardzo drapieżnych szponach podmiotów działających na granicy prawa na tym rynku. Ważne jest, żeby ten rynek został ustabilizowany, został ucywilizowany. I takim podmiotem (mający stabilizować rynek - przy.red.) będzie podmiot, o którym teraz mówimy - KGS, budowany o duży podmiot - Krajową Spółkę Cukrową - zaznaczał Jacek Sasin.
W związku z powyższym w ciągu tygodnia resort aktywów państwowych przedłoży rządowi do akceptacji odpowiedni projekt uchwały w tej materii. Wówczas też KGS, jak zapowiedział wiceminister, stanie się faktem.
Głos podczas konferencji prasowej zabrał również minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
- Bolączką polskiego rolnictwo w dużej mierze jest to, że większość przetwórstwa nie jest w polskich rękach, wyjątek stanowi tutaj mleczarstwo, które wielokrotnie chwaliłem, choćby dlatego że jest (...) w formie spółdzielczości. Natomiast przetwórstwo nie jest w polskich rękach, stąd bardzo dużo kłopotów i wahań cenowych, które są zauważalne przez ten rok. Czasami przy nadmiarze produktów - surowców rolnych następują zmowy cenowe, ceny proponowane rolnikom są poniżej godności pracy rolnika - zwracał uwagę minister MRiRW.
Z tego też względu szef resortu rolnictwa wiąże wielkie nadzieje z KGS, że "będzie łamać te zmowy cenowe, żeby rolnicy otrzymywali godne zapłaty za swoje produkty rolne".
- Tylko silny podmiot, który nie jest tylko i wyłącznie nastawiony na zysk, który nie tylko wykorzystuje trudną sytuację rynkową rolników po to, żeby w tym momencie wyprowadzić zyski na zewnątrz, ma rację bytu. (...) Taką właśnie rolę chcemy, aby KGS spełniała - zaznaczał Henryk Kowalczyk.
Małopolska Hodowla Roślin, Elewarr, Danko, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz - te spółki mają wejść w skład KGS. Ich konsolidacja z kolei ma polegać na wyemitowaniu akcji, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Poza tym SP będzie miał prawo głosu w stu procentach ze swych akcji.
Czytaj także:
Dopłaty do nawozów: wnioski do 16 maja