Modernizacja. Ponad tysiąc wnioskodawców poprawia wnioski
Ilu rolników zainteresowanych środkami unijnymi z „Modernizacji gospodarstw rolnych” otrzymało zaproszenia do podpisania umowy?
Na jakim etapie jest proces przyznawania pieniędzy na maszyny i inwestycje budowlane w wielkopolskim oddziale ARiMR mówi dyrektor Krzysztof Adamkiewicz.
Ile wniosków z wiosennego naboru „Modernizacji gospodarstw rolnych” udało się Państwu zweryfikować?
W Biurze Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR trwają intensywne prace nad weryfikacją wniosków z „Modernizacji gospodarstw rolnych” z naboru przeprowadzonego wiosną tego roku. Dotychczas zostało zweryfikowanych i wysłano pisma o uzupełnienie braków formalnych do 1.1 tys. wnioskodawców.
Czy już do jakichkolwiek rolników dotarły zapewnienia, że ich wnioski spełniają kryteria i zakwalifikują się do pomocy?
Takie zapewnienie daje tylko otrzymane przez wnioskodawcę pismo zapraszające na podpisanie umowy. Warunkiem jest kompletny wniosek na dofinansowanie projektu, który jest uzasadniony pod kątem ekonomiczno-technicznym. Mamy już wysłane pojedyncze zaproszenia do podpisania umowy oraz wnioski na etapie wyjaśnień uzasadniających projekt, które wkrótce również mogą zakończyć się zawarciem umowy.
Jaki jest poziom merytoryczny i formalny wniosków nadesłanych przez rolników? Czy jest wiele braków? Czy wielu beneficjentów będzie musiało je poprawiać i uzupełniać?
Niestety zdecydowana większość złożonych wniosków nie zawiera podstawowych załączników i ogranicza się wyłącznie do formularza oraz biznesplanu. Zdarzają się też wnioski starannie przygotowane, z większością załączników odpowiadających realizowanej operacji, które spełniają wymogi formalne. Ich weryfikacja trwa dużej, jednak wnioski te najprawdopodobniej szybciej będą kompletne i mogą zakończyć się zawarciem umowy.
Czytaj także: Pobrali niesłusznie 16 mln zł z poznańskiego oddziału ARiMR? KLIK
W jakim stopniu braki dotyczą wniosków o środki na maszyny, a w jakim inwestycji budowlanych?
Nie ma reguły pomiędzy jakością złożonych wniosków a rodzajem projektu. To jest sprawa indywidualna, leżąca po stronie osoby, bądź firmy przygotowującej dokumentację aplikacyjną. W przypadku projektów obejmujących swym zakresem inwestycje budowlane, wnioskodawca musi dołączyć projekt budowlany, kosztorys oraz stosowną decyzję na realizację inwestycji, co ma wpływ na wydłużony okres przygotowania dokumentacji. Wnioskodawcy, którzy planują tego typu inwestycje powinni już wcześniej rozpocząć czynności kompletowania dokumentów. Pomocny jest tu harmonogram planowanych naborów w ramach PROW 201 – 2020 zamieszczony na stronie ARiMR.
Kiedy Pana zdaniem najszybciej rolnicy będą mogli rozpocząć przetargi na wybór konkretnej maszyny czy usługi?
Postępowanie konkurencyjne na wybór konkretnej maszyny czy usługi można przeprowadzić już po złożeniu wniosku. Natomiast realizację kosztów inwestycyjnych wnioskodawca ponosi dopiero po podpisaniu umowy, chyba że są to koszty ogólne związane z realizacją projektu to uwzględnione zostaną, jeżeli poniesione zostały po 1 stycznia 2014r. Po przeprowadzeniu postępowania konkurencyjnego rolnik może przedłożyć je do ARiMR celem oceny jego poprawności. Agencja po sprawdzeniu dokumentów udzieli odpowiedzi czy przeprowadzone postepowanie jest poprawnie, co jest istotne przy ponoszeniu kosztów związanych z realizacją projektu.
Czytaj także: Więcej unijnych pieniędzy na zakup maszyn! KLIK