Ponad 2 tys. zł do ha. Nie tylko ekoschematy są warte uwagi w dopłatach

Wsparcie do produkcji rolnej nie trafia do rolników tylko w ramach płatności podstawowej i popularnych ekoschematów. Są również tzw. płatności związane z produkcją zarówno roślinną, jak i zwierzęcą.
Rolnicy zatem mogą wnioskować o dodatkowe środki do konkretnych upraw oraz hodowli zwierząt gospodarskich. W przypadku produkcji roślinnej płatności przysługują do hektara, natomiast zwierzęcej - do sztuki. Najwyższa płatność przewidziana jest dla plantatorów pomidora. Wynosi ona około 2 300 zł do hektara.
W ramach wsparcia związanego z produkcją w sektorach produkcji roślinnej realizowane są następujące płatności: do roślin strączkowych na nasiona, do roślin pastewnych, do buraków cukrowych, do ziemniaków skrobiowych, do pomidorów, do truskawek, do chmielu, do lnu oraz do konopi włóknistych. Jedna z tych płatności ma charakter regionalny (wsparcie w sektorze chmielu), pozostałe mają zasięg ogólnokrajowy.
Rośliny strączkowe
Płatność do roślin strączkowych na ziarno przysługuje do powierzchni upraw następujących roślin:
- bobik;
- groch siewny, w tym peluszka, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego;
- łubin biały;
- łubin wąskolistny;
- łubin żółty;
- soja zwyczajna,
- do mieszanek tych roślin,
Warunkiem przyznania płatności jest dokonanie zbioru ziarna (nasion). Płatność ma charakter degresywny - wyższa stawka stosowana jest do pierwszych 75 ha upraw w gospodarstwie, niższa do powierzchni powyżej 75 ha.
Prognozowana stawka do uprawy roślin strączkowych na rok 2025 wynosi - 206,09 euro/ha (około 882,07 zł/ha)
Rośliny pastewne
Płatność do roślin pastewnych przysługuje: do roślin pastewnych: esparceta siewna; koniczyna czerwona; koniczyna biała; koniczyna białoróżowa; koniczyna perska; koniczyna krwistoczerwona; komonica zwyczajna; lędźwian; lucerna siewna; lucerna mieszańcowa; lucerna chmielowa; nostrzyk biały; seradela uprawna; wyka kosmata; wyka siewna.
Przewidziano także wsparcie do mieszanek tych roślin, również z roślinami z listy roślin objętych płatnością do roślin strączkowych na nasiona: bobik; groch siewny, w tym peluszka, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego; łubin biały; łubin wąskolistny; łubin żółty; soja zwyczajna.
Wielkość uprawy, do której można ubiegać się o wsparcie to 74 hektarów na gospodarstwo.
Co ważne, rośliny te nie mogą być wprowadzone do gleby jako masa roślinna (zielony nawóz).
Do wsparcia nie będzie kwalifikowała się uprawa wyki siewnej i wyki kosmatej z rośliną podporową spoza listy gatunków roślin objętych płatnością do roślin pastewnych i płatnością do roślin strączkowych na nasiona.
Prognozowana stawka do uprawy roślin pastewnych na rok 2025 wynosi - 103,70 euro/ha (około 443,84 zł/ha)
Płatność do ziemniaków
Płatność do ziemniaków skrobiowych przyznawana jest rolnikom, którzy zawarli umowy na uprawę ziemniaków skrobiowych z producentami skrobi lub wyrobów skrobiowych (warunek ten uznaje się za spełniony również w przypadku zawarcia umowy z grupą producentów rolnych, uznaną organizacją producentów lub uznanym zrzeszeniem organizacji producentów). Wsparcie przysługuje do powierzchni upraw ziemniaków skrobiowych, nie większej niż powierzchnia wskazana w umowie.
Prognozowana stawka na rok 2025 wynosi – 383,94 euro/ha (około 1 643,26 zł/ha)
Płatność do pomidorów
I w przypadku pomidorów trzeba posiadać umowę na uprawę tego warzywa z przetwórcami (warunek ten uznaje się za spełniony również w przypadku zawarcia umowy z grupą producentów rolnych, uznaną organizacją producentów lub uznanym zrzeszeniem organizacji producentów). Wsparcie przysługuje do powierzchni upraw pomidorów, nie większej niż powierzchnia wskazana w umowie.
Prognozowana stawka do uprawy pomidorów na rok 2025 wynosi – 2 354 zł/ha.
Płatność do truskawek
W przypadku płatności do truskawek nie jest wymagana umowa kontraktacji, co pozwala na objęcie płatnością nie tylko powierzchni upraw owoców kierowanych do przetwórstwa, lecz również wysokiej jakości owoców konsumpcyjnych, w tym owoców przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.
Prognozowana stawka do uprawy truskawek na rok 2025 wynosi – 272,14 euro/ha (około 1 164,76 zł/ha).
Płatność do chmielu
Aby otrzymać wsparcie, plantacja chmielu musi spełniać określone warunki dotyczące gęstości sadzonek (1 300 sadzonek na hektar) oraz wyposażenia w konstrukcję nośną i zewnętrzne odciągi kotwiczne.
Wsparcie ma zasięg regionalny. Przysługuje do upraw chmielu zlokalizowanych w:
- rejonie lubelskim obejmującym powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński;
- rejonie wielkopolskim obejmującym powiaty: bydgoski, gorzowski, gostyński, grodziski z siedzibą władz w Grodzisku Wielkopolskim, kępiński, koszaliński, krotoszyński, nakielski, nowotomyski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński, żagański, żarski i żniński;
- rejonie dolnośląskim obejmującym powiaty: kłodzki, nyski, oleśnicki, piotrkowski, wrocławski i zawierciański.
Prognozowana stawka do uprawy chmielu na rok 2025 wynosi – 436,67 euro/ha (około 1 868,95 zł/ha).
Płatność do lnu
Jeśli chodzi natomiast o ubieganie się o płatność do lnu, nie jest wymagana umowa.
Prognozowana stawka do upraw lnu na rok 2025 wynosi - 101,85 euro/ha (około 435,92 zł/ha)
Płatność do konopi włóknistych
To wsparcie przysługuje do powierzchni upraw konopi włóknistych, o ile rolnik stosuje odmiany zawierające w uprawie polowej maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu (THC) w suchej masie rośliny.
Prognozowana stawka do upraw konopi włóknistych na rok 2025 wynosi - 29,55 euro/ha (około 126,47 zł/ha).