Pomogą rolnikom w spłacie kredytu preferencyjnego
Rolników, którzy zaciągnęli kredyty preferencyjne mogą dotknąć przypadki o charakterze losowym. Jeśli tak się stanie, mogą liczyć na pomoc.
Chodzi tu m.in. o: katastrofy naturalne, długotrwałe choroby kredytobiorcy, kradzieże mienia oraz choroby i upadki inwentarza, a także przypadki wynikające z uwarunkowań makroekonomicznych i politycznych takich jak: kryzys gospodarczy, zatory płatnicze czy utrata rynków zbytu. Sytuacje te niewątpliwie mogą wpłynąć na spadek sprzedaży, a w konsekwencji na pogorszenie sytuacji finansowej producentów, którzy korzystają z kredytów preferencyjnych. Dlatego należy pamiętać, że warunki i zasady udzielania kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania zawierają szereg możliwości ułatwiających kredytobiorcom obsługę zaciągniętego zobowiązania.
Banki mogą m.in. zastosować prolongaty spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął, czy wydłużyć okres kredytowania. Z kolei w związku z wprowadzeniem ograniczeń handlowych wynikających z embarga handlowego nałożonego przez Rosję lub mogących pojawić się innych ograniczeń w handlu, wprowadzona została ostatnio możliwość zawieszenia przez bank spłaty rat kapitału kredytu, na wniosek kredytobiorcy zawierający uzasadnienie. Wówczas spłata oprocentowania kredytu za kredytobiorcę jest dokonywana przez agencję przez okres nie dłuższy niż 2 lata, licząc od dnia zawieszenia przez bank spłaty rat kapitału kredytu.
Oprocentowanie zapłacone przez agencję za kredytobiorcę, w okresie zawieszenia przez bank spłaty rat kapitału kredytu, w przypadku umów kredytu zawartych: do 30.04.2007 roku (kredytobiorca zwraca na warunkach ustalonych w umowie kredytu), po 1 maja 2007 roku (pomniejsza kwotę dopłat ustaloną w umowie kredytu). Dodatkowo kredytobiorcy mogą za zgodą banku dokonać zmiany kierunku produkcji, określonego w planie inwestycji i umowie kredytu, sprzedać mienie nabyte z kredytu, czasowo zaprzestać prowadzenia działalności lub obsługi kredytu z przyczyn niezależnych od kredytobiorcy.
Producenci rolni, u których występują lub mogą wystąpić trudności ze spłatą zadłużenia z tytułu kredytu z dopłatami ARiMR do oprocentowania, powinni niezwłocznie skontaktować się z bankiem, który go udzielił, w celu podjęcia działań zmierzających do zastosowania pomocy w dalszej obsłudze kredytu i wprowadzenia stosownych zmian do zawartej umowy.