Pieniądze na wiaderko z prądem dla rolnika
Bez energii elektrycznej w gospodarstwie nie można już funkcjonować. Prąd z sieci jest drogi, dlatego rolnicy coraz częściej korzystają z alternatywnych i odnawialnych źródeł. Największym wyzwaniem jest nie to, w jaki sposób uzyskać energię ale jak ją przechowywać.
Mechanizacja rolnictwa zwiększa zapotrzebowanie na energię
Mechanizacja gospodarstw rolnych usprawnia produkcję rolną i pozwala na pomnożenie osiąganych zysków. Wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, rosną także koszty utrzymania gospodarstwa. Dodając do tego stały wzrost cen prądu, opłacenie rachunków staje się dla wielu rolników coraz większym problemem, który w dużym stopniu zmniejsza opłacalność ich działalności. Instalacje fotowoltaiczne stają się remedium na wymienione problemy. Niejednokrotnie ze względu na charakter gospodarstwa, rolnicy nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii – nie można przerwać chłodzenia mleka czy przerwać wentylacji kurników. Potrzeba stałych dostaw prądu.
Po co magazynować prąd
Wydajność instalacji fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych zależy od warunków atmosferycznych. Im mocniej świeci słońce lub im silniej wieje wiatr tym więcej produkujemy energii elektrycznej. W związku z tym produkcja prądu często nie pokrywa się czasowo z oczekiwaniami rolnika. Wieczorem, kiedy potrzebujemy więcej energii, produkujemy jej mniej, bo nasłonecznienie jest słabe czyli zużycie energii przeważa nad produkcją. Aby temu zapobiec rolnik musi zapewnić sobie magazyn energii, który będzie gromadził nadmiar prądu, kiedy to produkcja przeważa nad zużyciem. Wówczas gospodarstwo rolne będzie miało stały dostęp do energii elektrycznej w takiej ilości, jakiej oczekuje, niezależnie od tego czy świeci słońce i czy wieje wiatr.
Akumulatory czyli baterie, tzw. magazyny energii
Instalacja fotowoltaiczna najczęściej jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Możliwe jest jednak również korzystanie z instalacji poza siecią, czyli off-grid – wtedy oddawanie do sieci nadwyżek przekraczających własne potrzeby nie jest możliwe. W takim przypadku trzeba wyposażyć się w magazyny energii.
Magazyn energii - jak to działa
Najpopularniejsze magazyny energii dla instalacji pracujących poza siecią to po prostu akumulatory. Magazyn energii gromadzi energię elektryczną jak akumulator samochodowy. Nadwyżki prądu są odprowadzane z falownika nie do sieci, a do akumulatorów o określonych parametrach czy pojemności. Umożliwiają one przechowywanie prądu i korzystanie z niego w przypadku braku bieżącej produkcji z energii słonecznej.
Najczęściej stosuje się akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe. Niekiedy stosuje się też nowoczesne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które zapewniają dłuższy okres użytkowania, są bardziej wydajne i bezpieczniejsze od innych rodzajów baterii.
Supermagazyny prądu
Możliwe jest również zastosowanie magazynu energii w postaci superkondensatora. To system podobny do tego powstającego z wykorzystaniem akumulatorów, jednak superkondensator umożliwia przechowywanie energii o większej gęstości. Oznacza to, że może oddać energię o dużej mocy. Tego typu urządzenia są też bardzo trwałe. Co więcej, z upływem czasu tracą swoje właściwości użytkowe jedynie w niewielkim stopniu.
Magazyny energii gwarantują niezależność energetyczną
System produkcji własnej energii elektrycznej wykorzystującej magazyny energii pozwala zachować rolnikowi niezależność od sieci energetycznej, przerw w dostawach prądu czy podwyżek cen za dostawę energii. Niezależność energetyczna gospodarstwa rolnego wymaga wygospodarowania specjalnego miejsca na magazyn energii. Akumulator zwykle montuje się w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym.
Magazyny energii to już konieczność
Magazyny energii to nie tylko dobre rozwiązanie ale również konieczność, ponieważ sieci energetyczne są przeciążone. W najbliższych perspektywach finansowych takie urządzenia będą niezbędnym wyposażeniem instalacji fotowoltaicznej, warunkiem, żeby uzyskać dofinansowanie.
- Sieci energetyczne domagają się by montować magazyny energii. Nie chcą pozwolić na dopłacanie do samej fotowoltaiki bez magazynów energii, bo sieci energetyczne siadają – stwierdził minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, i dodał – Magazyn energii z fotowoltaiką, i pompą ciepła, jeśli ktoś jeszcze chce pompę ciepła dorzucić do tego, 50% kosztów refundujemy, maksymalna kwota to 150.000 zł.
Zapowiedź dotacji na magazyny energii
W trakcie minionego 26. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, 18 października 2022, minister rolnictwa stwierdził, że mocno wspierany będzie rozwój energii odnawialnej (OZE) w rolnictwie.
– Przeznaczamy znaczącą ilość niewykorzystanych środków na OZE, przede wszystkim na najbardziej popularną fotowoltaikę. Aby nie zaburzyć funkcjonowania sieci energetycznej te środki finansowe przeznaczamy także na magazyny energii. To element, który pokazuje, jak mocno rolnictwo wpisuje się w OZE i w zapotrzebowanie na te źródła energii – powiedział szef resortu rolnictwa.
Wicepremier podkreślił również, że OZE zajmuje ważne miejsce nie tylko w PROW 2014–2020, lecz także w WPR – w Planie Strategicznym na lata 2023–2027.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Przeczytaj o problemach związanych ze zbyt drogim prądem w innych naszych artykułach – kliknij tutaj