Pieniądze na zalesianie - coraz mniej czasu na uzyskanie dofinansowania!
Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las i uzyskać na ten cel pieniądze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Program skierowany jest do rolników (osób fizycznych lub prawnych, jak i grup takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka.
ZALESIANIE - DLA KOGO PROGRAM Z ARiMR?
Pomoc może otrzymać rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów. Beneficjentami mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.
Wsparcie na zalesienie ma charakter jednorazowej, zryczałtowanej płatności, której celem jest zrekompensowanie kosztów wykonania zalesienia oraz jego ochrony.
ZOBACZ TEŻ - POMOC DLA GOSPODARSTW RODZINNYCH
PROGRAM NA ZALESIANIE - JAKIE DOFINANSOWANIE Z AGENCJI?
Wysokość pomocy uzależniona jest m.in. od tego, czy sadzone będą drzewa liściaste czy iglaste, rodzaju gruntów, nachylenia terenu, czy wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej i waha się od 8.307 zł/ha do 12.707 zł/ha. Ponadto w kolejnych latach do zalesionych gruntów rolnik może otrzymać dodatkową pomoc:
- przez 5 lat - premię pielęgnacyjną w wysokości od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha;
-
przez 12 lat - premię zalesieniową, która jest rekompensatą za wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej, w wysokości 1 215 zł/ha.
ZOBACZ TEŻ - KONTROLE U ROLNIKÓW
ZALESIANIE - JAKIE JESZCZE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ, BY DOSTAĆ PIENIĄDZE?
Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy z lasem - wtedy szerokość gruntu nie ma znaczenia. W 2021 r. powierzchnię maksymalną, do której można ubiegać się o pomoc, zwiększono do 40 ha.
Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Jego kopię, z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem, należy bezwzględnie dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia. Grunty przeznaczone do zalesienia, co do zasady, powinny być położone poza obszarami: Natura 2000, rezerwatów przyrody, parków narodowych czy krajobrazowych lub ich otulin.
ZOBACZ TEŻ - DOPŁATY DO KREDYTÓW
ZALESIANIE GRUNTÓW - DO KIEDY I GDZIE NALEŻY SKŁADAĆ WNIOSKI?
O „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” finansowane z budżetu PROW 2014-2020 można się starać do 2 sierpnia.