On już skorzystał z premii dla młodego rolnika. A ty?
O kolejności przysługiwania pomocy będzie decydować oczywiście lista rankingowa
Znajdą się na niej rolnicy, którzy otrzymali co najmniej 12 punktów. Na wsparcie nie będą mogli liczyć właściciele ferm drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), osoby prowadzące plantacje roślin wieloletnich na cele energetyczne czy niektóre działy specjalne produkcji rolnej.
Rolnik, który otrzyma 100 tys. zł, będzie musiał prowadzić uproszczoną rachunkowość w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa będzie musiała wzrosnąć co najmniej o 10%. Premia będzie wypłacona w dwóch ratach: 80% kwoty - po spełnieniu warunków przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, natomiast pozostałe 20% - po realizacji biznesplanu.
Na co można przeznaczyć pieniądze?
Na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Co najmniej 70% tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.
Na złożenie wniosku młodzi rolnicy mają czas do 29 kwietnia. Mogą to zrobić osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. W ramach całego PROW 2014-2020 na wsparcie dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro.