Nie będzie tysiąca złotych dla sołtysów. Sejm odrzucił projekt PSL
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego o sołtysach i radach sołeckich, który zakładał wzmocnienie ich pozycji. Wniosek w tej sprawie podczas debaty zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.
Projekt Ludowców zakładał uregulowanie prawne instytucji sołtysa i rady sołeckiej. Zgodnie z jego założeniami sołtysi mieli otrzymywać comiesięczne wynagrodzenie w wysokości 1.000 zł, a więc połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na projekcie PSL miały zyskać także rady sołeckie. W myśl przepisów, które chcieli wprowadzić Ludowcy, rady miałby być traktowanie jako organizacje pożytku publicznego, które mogą liczyć na lepszą szanse w pozyskiwaniu pozabudżetowych środków na rozwój.
Posłowie PSL są więc rozgoryczeni postawą partii rządzącej.
- PiS całkowicie zlekceważyli te argumenty. Od razu złożyli wniosek o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu. Jednym ruchem odrzucili także polską wieś, która dopytywała o te zmiany. Jeszcze niedawno działacze PiS ochoczo pokazywali się na niej zabiegając u wyborców o poparcie. Teraz całkowicie sprzeniewierzyli się mieszkańcom wsi i zawiedli ich zaufanie - uważają Ludowcy.
Zwolennikami projektu PSL byli zarówno członkowie klubu PO, .Nowoczesnej, jak i większość Kukiz 15′. Ich przedstawiciele w swoich wypowiedziach wskazywali na potrzebę umocnienia pozycji sołectw.
- Dlaczego chcecie odrzucić projekt oczekiwany przez społeczności lokalne, regulujący status sołtysów i sołectw? Czy jesteście przeciw umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego? - zwracał się do partii rządzącej Jacek Protas, poseł PO.
Jarosław Sachajko z Kukiz'15 z kolei uznał, że nad projektem należy dalej procedować pomiomo jego niedoskonałości.
- To ważna funkcja dla społeczności lokalnych - zaznaczał.
Ostatecznie jednak za wnioskiem o odrzucenie projektu było 234 posłów, przeciw - 201, a 3 wstrzymało się od głosu.