Najczęstsze wypadki w rolnictwie - przyczyny i skutki
Upadki osób stanowią najliczniejszą grupą wypadków zgłaszanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ubiegłym roku stanowiły one aż 47% wszystkich zdarzeń (17 551), wobec których prowadzono postępowanie wypadkowe.
Jak informuje KRUS, do upadków najczęściej dochodziło na podwórzach gospodarstw, podczas wchodzenia i schodzenia z drabin, ciągników, maszyn, przyczep, w trakcie przemieszczania się w budynkach gospodarczych i inwentarskich. Były to przede wszystkim potknięcia lub poślizgnięcia na nierównej, grząskiej, zaśnieżonej, oblodzonej czy nieuporządkowanej powierzchni ciągów komunikacyjnych. - Ponadto, dość liczne są upadki z wysokości - ze schodów o niewłaściwej konstrukcji, bez poręczy i oświetlenia, z drabin bez zabezpieczeń przed przechyleniem, osunięciem, przewróceniem, wykonanych z nieodpowiedniego materiału i często zbyt krótkich, o złym rozstawie szczebli, z niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych – wylicza Kasa. Dodaje przy tym, że upadki osób skutkowały urazami kończyn dolnych (skręceniami, złamaniami, potłuczeniami) oraz urazami barku, obojczyka, ale również trwałym kalectwem spowodowanym uszkodzeniem układu nerwowego, bądź śmiercią.
KRUS uważa, że większość przyczyn wypadków rolnicy mogliby wyeliminować sami. - Aby poprawić warunki pracy w gospodarstwie, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Wystarczyłoby uporządkowanie podwórza, zwłaszcza ciągów komunikacyjnych (usunięcie zbędnych przedmiotów, wyrównanie i utwardzenie powierzchni). W okresie zimy należy odśnieżać obejścia, a oblodzone i śliskie miejscach posypywać piaskiem, solą lub popiołem. Rynny na budynkach powinny być tak zamontowane, by odprowadzana woda nie tworzyła rozlewisk - twierdzi Kasa. Bardzo ważne, według KRUS, jest także noszenie antypoślizgowego obuwia roboczego na protektorowanej podeszwie, zapewniającego należytą przyczepność do podłoża, usztywniającego nogę w stawie skokowym. Drabiny, schody, stropowe i ścienne otwory zrzutowe, szamba powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed upadkiem (barierki ochronne, listwy przypodłogowe, poręcze, uchwyty). Kasa podkreśla, że warto też zlikwidować lub w miarę możliwości obniżyć, a przede wszystkim wyraźnie oznakować progi wejściowe do pomieszczeń gospodarskich i inwentarskich.
- Ważne jest też przestrzeganie zasad prawidłowego wychodzenia z kabiny ciągnika (maszyny), tj. twarzą do maszyny, z zachowaniem trzypunktowego podparcia - wchodzenia i schodzenia z załadowanej przyczepy po drabinie, przewożenia osób wyłącznie środkami transportu do tego przystosowanymi, a nie na ładunkach, błotnikach ciągnika czy zaczepach - uważa Kasa.
Zasady bezpiecznej pracy na wysokości zostały zebrane w broszurze. Bezpieczna praca na wysokości, w wykopach i zbiornikach w gospodarstwie rolnym, dostępnej w każdej placówce terenowej KRUS i na stronie internetowej www.krus.gov.pl. KRUS uważa, że powinien je znać każdy rolnik i powszechnie stosować dla bezpieczeństwa wszystkich osób w jego gospodarstwie. - Pamiętajmy! To, czy w gospodarstwie będzie bezpiecznie i czy będzie w nim mniej upadków, zależy w dużej mierze od samych rolników i ich rodzin, a hasło Upadek to nie przypadek jest jak najbardziej prawdziwe - podkreśla KRUS.
83 zgony przy pracy rolniczej w 2016 r. KLIK
- Tagi:
- wypadki w rolnictwie
- upadki
- KRUS