Na co może liczyć młody rolnik po 2022 roku? Wysokości dopłat
Młodzi rolnicy mają być nadal grupą premiowaną, jeśli chodzi o wsparcie unijne.
W Krajowym Planie Strategicznym Wspólnej PolitykI Rolnej na lata 2023 -2027 pojawił się zapis, zgodnie z którym rolnicy, którzy nie osiągną pewnego wieku, będą mogli liczyć na bonus w postaci dopłat. W ten sposób w ramach I filara, a więc dopłat bezpośrednich, otrzymają więcej, niż ich starsi koledzy.
Wszystko po to, by przekonać młode pokolenie do tego, by nie rezygnowało z pracy w rolnictwie. Obecnie, jak przekonuje Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, problem związany z następcami w naszym kraju jeszcze nie jest aż tak bardzo widoczny, jak w krajach tzw. starej Unii Europejskiej. Ale wkrótce może się to zmienić. Kiedy? Według Jacka Zarzeckiego, prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, może to nastąpić już za 20 - 30 lat. - Rolnictwo to nie jest hobby, to jest biznes. Osobom, którym nie będzie opłacać się produkować, zrezygnują - stwierdza Jacek Zarzecki.
- Od wielu moich kolegów z krajów UE otrzymuje sygnały, że dziś coraz więcej ludzi młodych decyduje się na to, by zmienić profil produkcji albo nie przejmować gospodarstwa po rodzicach. W naszym kraju jeszcze jest wielu młodych ludzi, którzy zostali wychowani w kulturze ogromnego poszanowania tego, co ich rodzice dokonali, jak rozwijali gospodarstwa. Uważają oni, że trzeba te gospodarstwa przejąć, by ojcowizny nie zatracić. Ale to jest u nas. A w krajach takich jak Niemcy, Francja nikt na to nie patrzy, tylko na rachunek ekonomiczny. Jeśli mi się nie opłaca, to po co mam w tym siedzieć i do tego interesu dopłacać? Do tego trzeba jeszcze dodać budzącą kontrowersje perspektywę Europejskiego Zielonego Ładu. Wszystko to stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość młodych rolników i wymianę tej generacji - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Dopłaty dla młodych rolników
Aby przeciwdziałać procesom starzenia się sektora rolnego w Polsce, zarówno w obecnym finansowaniu unijnym, jak i w zapowiadanym znalazły się środki typowo skierowane do młodych rolników.
Jak podaje resort rolnictwa, dodatkowa płatność będzie przysługiwała młodym rolnikom posiadającym wykształcenie na poziomie ponadpodstawowym lub 3-letni staż pracy w rolnictwie, bez limitu powierzchniowego na gospodarstwo (dotychczas obowiązywał limit 50 ha). Pozostałe warunki pozostają bez zmian:
- maksymalny wiek młodego rolnika – nie więcej niż 40 lat w pierwszym roku złożenia wniosku;
- rozpoczęcie działalności nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku;
- bycie kierującym gospodarstwem.
Wsparcie udzielane będzie również beneficjentom otrzymującym płatność dla młodych rolników w poprzedniej perspektywie finansowej przy założeniu, że spełniają warunki tej interwencji. Przewidywana wysokość stawki płatności dla młodych rolników wynosi około 61 EUR/ha.
Premia dla młodego rolnika po 2022 r.
Warto dodać, że młodzi rolnicy będą mogli liczyć na dodatkowe bonusy w tzw. II filarze, a więc związanym z finansowaniem działań inwestycyjnych. Kontynuowana ma być chociażby premia dla młodych rolników. kwota wsparcia ma nawet wzrosnąć do 200 tysięcy złotych.
Warunki przyznawania premii dla młodych rolników po 2022 r. będą podobne do tych, znamy z obecnego PROW na lata 2014 - 2020. Zmienią się detale. Nadal trzeba będzie rozpocząć prowadzenie gospodarstwa nie wcześniej niz 24 miesiace przed złożeniem wniosku. Nowością jest jednak to, że od przyznania premii, młody rolnik będzie musiał rozpocząć prowadzenie gospodarstwa w terminie 12 miesięcy. Obecnie wymóg ten dotyczył okresu 9 miesięcy. Zobowiązania, jakie młody rolnik będzie musiał spełnić to chociażby korzystanie z doradztwa indywidualnego. Dodatkowo w ramach premii zobowiązany będzie do wykazania, że 60% wszystkich przez niego uzyskiwanych przychodów, pochodzi z prowadzenia produkcji rolniczej.
Czytaj także: Postawili halę namiotową na słomę. W planach obora z robotami [ZDJĘCIA]