KRUS. Waloryzacja emerytur 7%. Rolnicy poszkodowani
Zapowiadana 7% podwyżka emerytur rolniczych nijak się ma do rzeczywistości. Rolnicy alarmują, że po zmianach w marcu otrzymali świadczenia tylko o kilka złotych wyższe. Dlaczego w ZUS podwyżki wynoszą rzeczywiście 7%, a w KRUS o wiele mniej?
- Miałem dostać 7% podwyżki, a to co otrzymałem to jest śmiechu warte. Wyliczyłem, że dostałem 15,78 zł więcej, czyli tylko 1,36%. Myślę, że warto się tym zająć. Nie może tak być - powiedział rolnik, który zadzwonił do naszej redakcji z prośbą o interwencję.
KRUS. Przepisy prawa dotyczące waloryzacji nie są korzystne dla rolników
Rolnik dodał, że otrzymuje także emeryturę z ZUS i tam waloryzacja została uwzględniona do całości kwoty.
- Dla mnie to jest dziwne, że z ZUS dostałem kwotę wyższą o te 7%, a tutaj tylko kilkanaście złotych. Decyzji z KRUS w tej sprawie jeszcze nie otrzymałem, ale dostałem przelew na początku marca. Byłem sprawę wyjaśnić w KRUS i pani próbowała mi wytłumaczyć dlaczego tak jest, ale nie potrafiła. Powiedziała, że nie jestem pierwszym rolnikiem, który przyszedł z pytaniami. Są rolnicy, którzy dostali podwyżki w wysokości tylko 7 zł podwyżki. Co ciekawe, w ubiegłym roku po tej waloryzacji 5% otrzymałem tyle, ile zapowiadali – wyjaśnił rolnik.
KRUS. "Solidarność" interweniuje w sprawie waloryzacji emerytur rolniczych
W podobnej sytuacji jest więcej rolników. Po waloryzacji, której wskaźnik w tym roku wynosi 7 %, rolnicy nie otrzymali finalnie emerytur wyższych o 7%. Informuje o tym Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”. W imieniu swojego związku 21 marca zwróciła się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o pilną zmianę przepisów z zakresu waloryzacji emerytur rolniczych.
- Jest to postulat wielokrotnie już przedkładany przez NSZZ RI „Solidarność” i problem, który nabrzmiewa od lat. Zdaniem związku należy jak najszybciej dokonać zmiany przepisów i zwaloryzować w oparciu o nowe przepisy rolnicze emerytury – podaje NSZZ RI „Solidarność”.
KRUS. Waloryzacji podlega tylko kwota emerytury podstawowej
Okazuje się bowiem, że waloryzacja jest naliczana zgodnie z prawem. Według obowiązujących przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej (od której za pomocą indywidualnych wskaźników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto), a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak to jest w przypadku emerytur w systemie powszechnym (ZUS).
- Obecnie w systemie powszechnym waloryzacja emerytury polega na podwyższeniu otrzymywanej przez emeryta emerytury brutto o określony wskaźnik waloryzacji, natomiast w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS waloryzacja odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Wyliczenie kwoty brutto emerytury zwaloryzowanej odbywa się poprzez przemnożenie podstawowej emerytury rolniczej poprzez wskaźnik waloryzacji, a następnie poprzez wskaźniki wymiaru świadczenia odpowiednie dla części składkowej i uzupełniającej. Części te są natomiast ustalane odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu - podkreśliła w swoim piśmie Teresa Hałas, przewodnicząca związku NSZZ RI „Solidarność”.
Obecnie obowiązujące przepisy prawa powodują, że w przypadku emerytury rolniczej waloryzowana jest jedynie kwota emerytury podstawowej, a nie kwota brutto fizycznie otrzymywanej emerytury przez rolnika. W praktyce oznacza to, że finalny wzrost kwoty emerytury brutto znaczącej liczby przypadków jest niższy niż tegoroczny wskaźnik waloryzacji czyli 7%.
Powyższe kwestie reguluje w szczególności art. 48 oraz art. 48a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266).
Potwierdziła to Teresa O’Neill, rzecznik prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak wyjaśniła, zgodnie z art. 48. tej ustawy, wysokość świadczenia lub jego określonej części ustala się za pomocą wskaźnika wymiaru, jeżeli przewiduje to ustawa lub jeżeli wysokość ta pozostaje w stałym stosunku do wysokości emerytury podstawowej, a świadczenie nie ma charakteru jednorazowego (dotyczy wszystkich emerytur i rent rolniczych).
- Świadczenie, którego wysokość jest ustalona za pomocą wskaźnika wymiaru, wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi tego wskaźnika i aktualnej emerytury podstawowej. Waloryzacja emerytury podstawowej polega na pomnożeniu kwoty tej emerytury przez wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami emerytalnymi, który w 2022 r. wynosi 7%. Wobec powyższego od 1 marca 2022 r. o 7% wzrosła kwota emerytury podstawowej, która dopiero stanowi podstawę do ustalenia wysokości emerytury/renty dla poszczególnego świadczeniobiorcy – wyjaśniła Teresa O’Neill.