KRUS. Kiedy przysługuje zasiłek za urodzenie dziecka?
Jesteś rolnikiem ubezpieczonym w KRUS-ie, a twoja żona w ZUS-ie? Mimo że jeszcze kilka lat temu przysługiwało ci prawo do świadczeń, teraz tych pieniędzy już nie otrzymasz.
Nasz Czytelnik zwrócił się do nas z następującym pytaniem: Od wielu lat jestem ubezpieczony w KRUS-ie, a moja żona w ZUS-ie. Zastanawiam się, jak w chwili obecnej jest z zasiłkami z tytułu urodzenia dziecka? W przeszłości, gdy urodziła mi się dwójka dzieci, otrzymałem zasiłek w wysokości 2900 zł każdorazowo. Niedawno urodził się mi synek. Czy i tym razem otrzymam zasiłek?
Rzeczywiście do grudnia 2015 roku takie świadczenia prysługiwały rolnikom. Od stycznia 2016 roku nastąpiła jednak zmiana przepisów regulujących zasady przyznawania wypłaty zasiłku macierzyńskiego w KRUS. Nowa ustawa uchyliła przepis, na podstawie którego osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu (rolnikowi/domownikowi) z tytułu urodzenia dziecka przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości czterokrotnej emerytury podstawowej obowiązującej w dacie porodu. Zasiłek ten mógł wówczas otrzymać ubezpieczony ojciec dziecka, nawet gdy matka jako zatrudniona otrzymała zasiłek macierzyński z zakładu pracy lub ZUS. Przepis ten od stycznia 2016 roku nie obowiązuje. W związku z tym rolnik nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Jest jednak jeden wyjątek. Świadczenie to ojciec otrzyma w przypadku, gdy matka zdecyduje się na skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka.
Zgodnie z przepisami, zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która:
1) jest matką albo ojcem dziecka,
2) przysposobiła dziecko w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia 10. roku życia;
3) przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie;
4) przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.
Czytaj także: Pomocnik rolnika - trzeba będzie odprowadzić składki do KRUS
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka w przypadku:
1) skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
2) śmierci matki dziecka;
3) porzucenia dziecka przez matkę.
- Obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu o ile zostaną spełnione w/wym. warunki jednak w pierwszej kolejności jest on należny ubezpieczonej matce - wyjaśnia KRUS.
Czytaj także: KRUS. Rolniczka jest na rencie i chce dorobić