Kolejne kolizje, wypadki i tragedie z udziałem pojazdów rolniczych
Informujemy o różnych zdarzeniach, kolizjach i wypadkach z udziałem pojazdów rolniczych. Ponieważ ilość tych zdarzeń w ostatnim miesiącu wzrosła, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie zalecenia, rady i sugestie Policji, jak uniknąć tych niebezpiecznych sytuacji.
Alkohol zdecydowanie szkodzi
Policjanci apelują, aby podczas prac w gospodarstwie zachować ostrożność i rozwagę. Kategorycznie nie należy wykonywać prac polowych, korzystając z maszyn i innych urządzeń rolniczych, będąc pod wpływem alkoholu.
Uprawnienia, ostrożność i stan techniczny
Nie pozwólmy kierować osobom nieposiadającym uprawnień do prowadzenia i używania maszyn rolniczych. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas korzystania z drogi, przede wszystkim podczas manewru mijania z innymi pojazdami. Zadbajmy również o stan techniczny pojazdów oraz sprzętu rolniczego.
Zwróćmy uwagę na dzieci
Do prac w gospodarstwie angażują się również członkowie rodzin, w tym dzieci i młodzież. Dlatego też zachowajmy szczególną ostrożność. Osoby młodsze i nieposiadające wiedzy dotyczącej prac rolniczych powinny wykonywać drobniejsze czynności, oczywiście pod okiem dorosłych. Zwróćmy też szczególną uwagę na młodsze dzieci, które często bawią się w pobliżu urządzeń i maszyn.
Właściwy ubiór i dobry plan
Zadbajmy również o odpowiedni ubiór, dostosowany do pogody oraz rodzaju wykonywanych prac. Nie lekceważmy podstawowych zasad BHP. Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa.
Zagrożenia, które lekceważymy
Policjanci zwracają nam uwagę na inne sytuacje, w których wykonując swoje prace, nieświadomie narażamy się na niebezpieczeństwo.
Zdarza się, że docierają do nas również te najtragiczniejsze informacje, jak ta z początku października o śmierci rolnika, który został przygnieciony przez ciągnik rolniczy podczas wykonywania prac polowych. 67-letni mężczyzna przy pomocy ciągnika rolniczego wyrywał korzenie drzew owocowych. Z niewyjaśnionych przyczyn pojazd podczas pracy przewrócił się i przygniótł traktorzystę. 67-latek poniósł śmierć na miejscu – informują nasz portal wielkopolscy policjanci.
Zdarzeń i tragedii związanych z przygnieceniem przez pojazdy rolnicze można niestety mnożyć. Musimy zwrócić szczególną uwagę na tego typu zagrożenia.
Zagrożenia, których zupełnie się nie spodziewamy
Wykonując zabiegi agrotechniczne musimy, być również przygotowani na zagrożenia, których w ogóle nie spodziewalibyśmy się. Do takiego zdarzenia doszło np. w Hucie Wałowskiej gm. Rawa Mazowiecka, gdzie rolnik wykopał na swoim polu pocisk artyleryjski. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić policję, która zabezpieczy niebezpieczne wykopalisko i skontaktuje się z jednostką wojskowych saperów. Niewypałów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić. Kontakt z takimi przedmiotami może być śmiertelnie niebezpieczny.
Rutyna musi zostać w domu
Policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić rutynowo – rutyna może powodować uśpienie naszej uwagi i czujności. Jednak rutyna doceniona na co dzień, może nas uratować z najgorszych opresji.
Dane policji nie cieszą
Ilość zdarzeń drogowych niestety rośnie.
Na terenie mazowieckiej wojewódzkiej komendy Policji w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. doszło do 19 wypadków z udziałem ciągników rolniczych, w których ranne zostały 4 osoby. W tym samym czasie odnotowaliśmy do 146 kolizji z udziałem ciągników rolniczych - informuje nas mł. asp. Marcin Sawicki z Zespołu Prasowego KWP zs. w Radomiu, i dodaje - w analogicznym okresie 2021 r. zarejestrowaliśmy 28 wypadków, w których ranne zostało 10 osób. Doszło do 186 kolizji.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Przeczytaj również inne nasze artykuły nt. rolniczego bezpieczeństwa na drodze – kliknij tutaj