Kiedy przysługuje renta w KRUS po zmarłej osobie?
Nasz Czytelnik zwrócił się z następującym problemem: Jestem ubezpieczony w KRUS. Moja żona zmarła 2,5 roku temu. Ja jestem na rencie d 1991 r. Czy przysługuje mi jakieś świadczenie?
Na pytanie odpowiada Aneta Terakowska-Otto, specjalistka KRUS.
Niestety jest to za mało informacji, aby stwierdzić czy przysługuje jakieś dodatkowe świadczenie. Wdowiec ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci żony osiągnął 50 lat lub był niezdolny do pracy (całkowicie niezdolny do pracy w gosp. rolnym), albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuki lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłej żonie, które nie ukończyło 16 lat, a w przypadku dalszego kształcenia powyżej 18 roku życia (nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 roku życia), a także gdy sprawuje opiekę nad dzieckiem uznanym za całkowicie nie zdolnym do pracy uprawnionego do renty rodzinnej.
Czytaj także: Kiedy możesz ubezpieczyć obcokrajowcę w KRUS? KLIK
Uprawnienie do renty rodzinnej daje wdowcowi również spełnienie wymaganego warunku: wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci żony lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa.
Osoba uprawniona do renty rodzinnej traci prawo do tego świadczenia, gdy uzyska prawo do emerytury pracowniczej (istnieje możliwość pobierania tylko jednego świadczenia).
Renta rodzinna dla jednej osoby wynosi 85% emerytury podstawowej (emerytura podstawowa wynosi 882,56 zł).
Jeśli żona w trakcie okresu ubezpieczenia w KRUS była kiedykolwiek zatrudniona i z tego tytułu była ubezpieczona w ZUS, świadczenie prawdopodobnie będzie wyższe.