KE chce zastąpić rosyjski gaz zieloną energią?
Wojna w Ukrainie jeszcze bardziej przekonuje Brukselę do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu
Wydawałoby się, że w dobie kryzysu gospodarczego, szalejących wzrostów cen i ogromnej niepewności finansowej każdego z nas, ambitne cele związane z wprowadzeniem Europejskiego Zielonego Ładu zostaną złagodzone. Okazuje się jednak, że wojna w Ukrainie jeszcze bardziej przekonuje unijnych komisarzy do wdrażania rewolucyjnych planów związanych z ekologią i zieloną energią.
Unijni komisarze zapowiadają zdecydowane działania w kierunku uniezależnienia się od gazu z Rosji
8 marca Komisja Europejska miała wydać decyzję w sprawie wsparcia publicznego do zakupu przez rolników nawozów. Takie zapewnienia padły z ust unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Niestety konkretów nadal brak. Wydałą jednak dość ważny komunikat.. Bruksela przedstawiła plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r., począwszy od gazu w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W planie o nazwie „REPowerEU” znalazły się zapisy o działaniach, które mają przyczynić się do zmniejszenia rosnących cen energii oraz uzupełnić zapasy gazu na kolejną zimę.
-
dywersyfikację dostaw gazu,
-
przyspieszenie wprowadzania gazów odnawialnych
-
zastąpienie gazu w ogrzewaniu i wytwarzaniu energii elektrycznej.
Jak zapewnia Bruksela, może to zmniejszyć zapotrzebowanie UE na rosyjski gaz o dwie trzecie do końca roku.
Wielu mogłoby przypuszczać, że trudna sytuacja gospodarcza, którą jeszcze bardziej spotęguje konflikt na Ukrainie, spowoduje, że Unii Europejskiej po prostu nie będzie stać na wdrażanie kosztowych przedsięwzięć związanych z zieloną rewolucją. Nic bardziej mylnego.
Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans powiedział, że „wojna Putina na Ukrainie pokazuje, jak pilne jest przyspieszenie przejścia na czystą energię”.
- Najwyższy czas zająć się naszymi słabościami i szybko uzyskać niezależność w dokonywaniu wyboru źródeł energii. Bezzwłocznie powinniśmy przejść na odnawialne źródła energii. Odnawialne źródła energii są tanim, czystym i potencjalnie niekończącym się źródłem energii, a zamiast finansować przemysł paliw kopalnych gdzie indziej, tworzą miejsca pracy tutaj. Wojna Putina na Ukrainie pokazuje, jak pilne jest przyspieszenie przejścia na czystą energię – stwierdził Frans Timmermans.
Czytaj także: Szmulewicz: Unijny komisarz rolnictwa chyba dawno nie był na wsi...
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała, że KE musi działać w kierunku łagodzenia skutków rosnących cen energii.
- Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. Po prostu nie możemy polegać na dostawcy, który wyraźnie nam grozi. Musimy działać teraz, aby złagodzić skutki rosnących cen energii, zdywersyfikować dostawy gazu na kolejną zimę i przyspieszyć przejście na czystą energię. Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej będziemy naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym. Omówię propozycje Komisji z europejskimi przywódcami w Wersalu jeszcze w tym tygodniu, a następnie wraz z moim zespołem będziemy pracować nad ich szybkim wdrożeniem – podała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Do kwietnia Komisja zamierza przedstawić wniosek ustawodawczy ustanawiający wymóg, aby podziemne magazyny gazu w UE były wypełnione co najmniej w 90 % pojemności do 1 października każdego roku. Wniosek obejmowałby monitorowanie i egzekwowanie poziomów wypełnienia oraz opierałby się na uzgodnieniach solidarnościowych między państwami członkowskimi. Komisja kontynuuje też swoje dochodzenie w sprawie rynku gazu w odpowiedzi na obawy dotyczące potencjalnych zakłóceń konkurencji przez operatorów, między innymi przez Gazprom.
W komunikacie podano, że opracowano zasady pomocy państwa dające państwom członkowskim możliwość udzielenia krótkoterminowej pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym wysokimi cenami energii.
- Po zakończeniu konsultacji w sprawie ukierunkowanych zmian w wytycznych w sprawie pomocy państwa w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji Komisja omówi z państwami członkowskimi także potrzebę i zakres nowych, tymczasowych kryzysowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa. Ich celem ma być przyznawanie pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem, przede wszystkim tym, które ponoszą wysokie koszty energii – czytamy w komunikacie.
Dopłaty do nawozów. Jak długo rolnicy mają czekać na decyzję KE?
Niestety nadal nie wiadomo, jaka jest decyzja KE w sprawie udzielenia przez Polskę dopłat rolnikom do zakupionego nawozu. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zaznaczył jedynie w mediach społecznościowych, że rolnicy nie zostaną pozostawieni samym sobie w tym trudnym okresie. Czy i dla nich będzie, zapowiadane przez Brukselę, wsparcie z racji poniesionych wysokich kosztów energii? Miejmy nadzieję.
Czytaj także: Gospodarka odczuje skutki wojny. Czeka nas „szok cenowy”