Jaskółki legalne w oborach
Polsce występują trzy gatunki jaskółek: jaskółka brzegówka, oknówka i dymówka. Ostatnia z nich tworzy swoje gniazda wewnątrz budynków inwentarskich. Ich usuwanie z obór jest niezgodne z prawem.
Najczęściej spotykana jest jaskółka dymówka. Związana z człowiekiem, tworzy swoje gniazda wewnątrz budynków inwentarskich. Jednak, jak mówią rolnicy, zdarzało się, iż w trakcie kontroli weterynaryjnych nakazywano ptaki usuwać, w związku z nieczystościami, jakie w ich otoczeniu się pojawiały. Należy jednak pamiętać, iż wszystkie gatunki jaskółek objęte są ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza, iż nie wolno ich zabijać i niszczyć ich gniazd. - Jako specjalista z prawa ochrony środowiska mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że nie ma w polskim i unijnym ustawodawstwie prawa, które pozwoliłoby lub nakazywałoby usuwanie gniazd jaskółczych z obór. To właśnie prawo ochrony środowiska chroni je przed takimi czynami. Nie wiem, skąd wzięła się ta plotka. Wiem, od rolników, że zdarzały się takie sytuacje, że podczas kontroli kazano im usuwać gniazda, a jest to wbrew prawu. Kontaktowałem się w tej sprawie z Inspekcją Weterynaryjną i otrzymałem potwierdzenie, że nie ma żadnego przepisu, w którym jest mowa o usuwaniu jaskółczych gniazd - podkreśla Paweł Dolata, lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Według staropolskich wierzeń tam, gdzie gniazdują jaskółki, jest dobrobyt i szczęście. Niestety, zmiana sposobów gospodarowania, rezygnacja z hodowli i modernizacja budynków powoduje znaczne zmniejszenie ich populacji. - Dymówki składają od 4 do 6 jaj, które wysiadywane są przez około dwa tygodnie, głównie przez samicę, którą samiec dokarmia. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 20 dniach, kiedy są zdolne do lotu, ale jeszcze przez kilkanaście dni rodzice je dokarmiają. Jaskółki potrafią wyprowadzić 2-3 lęgi w czasie, kiedy u nas przebywają - wyjaśnia specjalista z grupy OTOP. Wracając z południowej Afryki, pokonując około 11 tys. kilometrów, zasiedlają przeważnie te same gniazda. Najczęściej łączą się w pary na całe życie. - Ale jak to w przyrodzie bywa, u jaskółek też się zdarzają rozwody. Co ciekawe, już z nowymi partnerami często zasiedlają te same budynki inwentarskie lub znajdujące się w bliskiej odległości - zaznacza Paweł Dolata.