Ile rolnicy płacą za dzierżawę gruntów?
Rośnie wysokość czynszu dzierżawnego! Rozbieżności w poszczególnych województwach są ogromne! KOWR opublikował średnie ceny czynszu dzierżawnego w poszczególnych województwach Polski. Dane są bardzo ciekawe!
Dzierżawa ziemi państwowej – 13 dt pszenicy z hektara
13,3 dt pszenicy za hektar – tyle średnio w 2021 roku płacili rolnicy wydzierżawiający grunty z zasobów Skarbu Państwa. Jak zaznaczył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w wyliczeniach średniej wysokości czynszu wyeliminowano wartości czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze (np. ze złożami kopalin, pod wodami), a także gruntów nierolnych.
- Z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców – dodaje KOWR.
Czytaj także: KOWR wykrywa podstawione osoby w przetargach
Ceny czynszu dzierżawnego za ziemię rolną KOWR
Jak podaje KOWR, dane obliczono na podstawie analizy 3 750 umów dzierżawy na łączną powierzchnię 35 756 ha gruntów. Gdzie rolnicy za wynajem ziemi rolnej płacą najwięcej, a gdzie są najniższe stawki?
Okazuje się, że rozbieżności są znaczne. Największe stawki za dzierżawę ziemi państwowej płacą rolnicy w woj. mazowieckim. Tam za hektar płacą średnio 22,4 dt/ha. Z kolei w woj. małopolskim – 19,3 dt/ha, woj śląskim – 18,3 dt/ha, a woj. łódzkim – 17,4 dt/ha.
Natomiast najniższe stawki wydzierżawiający ziemię państwową uiszczają w woj. świętokrzyskim – tylko 6,8 dt/ha. Niewiele więcej, bo 8 dt/ha płacą rolnicy w woj. zachodniopomorskim. Około 10 decyton pszenicy za hektar trzeba wydać w woj. podlaskim i woj. lubuskim.
Co ciekawe, z analiz KOWR wynika, że najwyższy średni czynsz wystąpił w grupie obszarowej powyżej 300 ha i wyniósł 20,7 dt/ha (1 umowa), a najniższy w grupie 1-10 ha - 9,9 dt /ha (1 664 umowy).
Czytaj także: 200 tys. ha państwowych gruntów leży odłogiem
Czynsz dzierżawny w 2021 roku wyższy, spadek liczby wydzierżawianych hektarów
O 3,9 dt/ha w 2021 roku wzrosła wysokość czynszu dzierżawnego w porównaniu do 2020 roku. Zmniejszył się natomiast areał wydzierżawionych gruntów. KOWR oddał w formie dzierżawy rolnikom o 8,65 tys. hektarów mniej. Jest to znaczny spadek wynoszący aż 19%. Zawarł też o 140 umów mniej niż w roku 2020 (- 4%).
Czytaj także: Oddłużenie gospodarstw przez KOWR tylko dla nielicznych