Hektar ziemi w Wielkopolsce kosztuje 43 tys. zł
O jedną działkę w woj. wielkopolskim walczy nawet kilkudziesięciu rolników. Ile muszą płacić dzierżawy?
Z Michałem Zielińskim, zastępcą dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu rozmawia Dorota Jańczak
Wśród najważniejszych zadań, jakie pełni KOWR jest opieka nad gruntami państwowymi. Jaką politykę będzie stosował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w tym temacie w woj. wielkopolskim?
W zakresie gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu WRSP, KOWR prowadzi przede wszystkim politykę ukierunkowaną na poprawę struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, poprzez organizowanie przetargów na dzierżawę nieruchomości rolnych, w mniejszym stopniu przez sprzedaż, ze względu na ograniczenia ustawowe. Wydzierżawienie gruntów odbywa się głównie na podstawie przetargów ograniczonych - ofert pisemnych, w których przy rozstrzygnięciu nie decyduje wysokość zaproponowanego czynszu lecz inne czynniki, takie jak: wielkość gospodarstwa rodzinnego, odległość gospodarstwa od oferowanej w przetargu działki, intensywność produkcji zwierzęcej, powierzchnia wcześniej nabytych nieruchomości z Zasobu WRSP, wiek rolnika. Dzięki temu ziemia staje się dostępna dla dużej liczby rolników, którzy mają większe szanse na rozwój swoich gospodarstw. Długoletnie umowy dzierżawy, bez konieczności pokrywania znacznej części środków na zakup ziemi, daje im pewność gospodarowania i planowania produkcji rolnej. Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych z Zasobu WRSP z dnia 14 kwietnia 2016r. zezwala na sprzedaż gruntów rolnych do pow. 2 ha. W miarę możliwości KOWR przeznacza do sprzedaży również nieduże działki na rzecz zainteresowanych rolników.
Czytaj także: Oświadczenie dla mniejszych
Czy obsługa rolników w zakresie oddawania im gruntów w dzierżawę czy sprzedaży odbywa się płynnie?
Dzierżawa i sprzedaż gruntów rolnych jest prowadzona w oddziale w sposób ciągły. Trzeba mieć jednak świadomość, że przygotowanie nieruchomości do rozdysponowania jak również przeprowadzenie przetargu ofert pisemnych jest dość czasochłonne. Wpływ na te procesy mają takie czynniki jak np. konieczność uregulowania stanów prawnych nieruchomości niezbędna przy sprzedaży, wybór wykonawców do regulacji geodezyjnych i wycen nieruchomości w oparciu o prawo zamówień publicznych, itp.
Jak ocenia pan zainteresowanie gruntami w woj. wielkopolskim? Mówi się o głodzie ziemi w tym województwie. Czy rzeczywiście tak jest?
Woj. wielkopolskie jest regionem o dużym popycie rolników na ziemię rolną, stąd także duże zainteresowanie ofertą gruntów Zasobu WRSP. Świadczy o tym liczba zgłaszających się rolników do konkretnych przetargów (często kilkadziesiąt osób na jedną działkę) oraz bardzo dużo pytań o kolejne planowane, przetargi, terminy ich rozpoczęcia, zasady uczestnictwa, czy wyłaniania kandydatów. W Wielkopolsce można zanotować mniejsze zainteresowanie nabyciem gruntów rolnych jedynie na obszarach, gdzie występują słabe jakościowo gleby, o dużym zalesieniu z dominacją funkcji pozarolniczych (turystyka, rekreacja).
Ile za hektar trzeba średnio w woj. wielkopolskim zapłacić w przypadku dzierżawy oraz zakupu? Czy są duże rozbieżności w poszczególnych powiatach? Jeśli tak, dlaczego?
Wobec tego, że oferta dzierżawy gruntów opiera się głównie o przetargi ofert pisemnych, w których czynsz zależy od wchodzących w skład nieruchomości klas użytków rolnych oraz okręgu podatkowego i nie podlega licytacji, na zróżnicowanie czynszu w poszczególnych powiatach nie wpływa wielkość popytu na grunty rolne. Wielkość czynszu w umowach dzierżawy zawartych przez KOWR w 2017 r. wynosiła w woj. wielkopolskim średnio 5 dt pszenicy. Ilość transakcji sprzedaży, ze względu na ograniczenia ustawowe, jest na tyle mała, że nie można określić wiarygodnie średnich ceny sprzedaży w poszczególnych powiatach. Średnia cena sprzedaży gruntów rolnych w OT w 2017 r. wynosiła ok. 43 tys./ha.
Czy macie jakieś nowe pomysły w przypadku promocji żywności w szkołach, realizacji funduszy promocji polskich produktów w Polsce i zagranicą?
Kluczowym zadaniem Ośrodka jest intensyfikacja działań mających na celu promocję i budowanie konkurencyjności polskich produktów rolnych i rolno-spożywczych. Osią tych działań jest aplikacja mobilna Polska Smakuje i strona internetowa www.polskasmakuje.pl. KOWR wspiera także polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej w działaniach na rzecz zdobycia nowych rynków zbytu, organizując z ich udziałem misje gospodarcze i stoiska narodowe na zagranicznych targach spożywczych.
Czytaj także: Wersja demonstracyjna e-Wniosku uruchomiona
Wśród działań promocyjnych OT KOWR w Poznaniu zaplanowanych na rok 2018 znajdują się takie wydarzenia jak:
* warsztaty kulinarne dla dzieci " Lekcje Zdrowia".
* V Wojewódzki przegląd inscenizacji teatralnych dla szkół podstawowych "Antonówka"; Bitwa Regionów. Bitwa regionów oraz konkurs to działanie międzyoddziałowe organizowane przez 3 OT - Bydgoszcz, Pruszcz Gdynia, Poznań. Bitwa polega na promowaniu kuchni regionalnej i tradycyjnej charakterystycznej dla danego regionu. "Antonówka" jest to aktywizacja najmłodszych do kreatywnego zaangażowania w promocję prawidłowego odżywiania oraz kształtowania postaw żywieniowych.
* "3 godziny dla rodziny" - sport, zdrowie, ekologia. Aktywizacja najmłodszych do kreatywnego zaangażowania w promocję prawidłowego odżywiania oraz kształtowania postaw żywieniowych.
* Poznańskie Dni Rodziny - Festyn Zdrowia.
* Wielkopolski Kucharz Roku 2018.
* XIII Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi. Promowanie marki Polska Smakuje.
* Wielkopolska Wieś Zaprasza. Impreza organizowana w celu promocji dorobku kół gospodyń wiejskich i prezentacji Gospodarstw Agroturystycznych - doskonałe miejsce na promocję marki Polska Smakuje; stoisko z przedstawicielami KOWR udzielającymi informacje dotyczące bieżących mechanizmów.
* Szkolny konkurs plastyczny o zdrowym odżywianiu, SP w Starym Bojanowie. Jak co roku w Zespole Szkół w Starym Bojanowie ma miejsce podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Owoce i warzywa w szkole", związanego z mechanizmem "Program dla Szkół",
* Warsztat kulinarny dla Rodziców i dzieci szkół podstawowych klas I-V