Gdzie ustawić stóg? Tych zasad należy się trzymać

W pełni sezonu żniwnego, gdy z pól znikają zboża i rzepaki, rolnicy stają przed ważnym zadaniem - bezpiecznym i prawidłowym składowaniem słomy. To nie tylko kwestia logistyki, ale przede wszystkim ochrony przed pożarami, które mogą przynieść katastrofalne skutki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie ustawić stóg? Co mówią przepisy?
Zasady składowania słomy zostały określone art. 42 ust. 1, ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010. Zgodnie z nim strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie może przekroczyć powierzchni 1000 m² lub kubatury 5000 m³. Poza tym przy ich ustawianiu należy zachować co najmniej następujące odległości:
od budynków z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m,
od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m,
od urządzeń i od przewodów linii wysokiego napięcia - 30 m,
od lasów i terenów zalesionych - 100 m,
między stertami, stogami i brogami stanowiącymi oddzielne strefy pożarowe - 30 m,
Ponadto wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 metrów, w odległości 3 metrów od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
Budowanie stogu - o tym pamiętaj!
Miejsca wykonywania prac polowych być wyposażone w gaśnice. Należy pamiętać o tym, aby silniki spalinowe stawiać na niepalnym podłożu, co najmniej 10 metrów od materiałów łatwopalnych, a urządzenia wydechowe zabezpieczyć przed wylotem iskier.
Przy budowaniu stogów słomy, materiały łatwopalne należy przechowywać w dedykowanych pojemnikach, w odległości co najmniej 10 metrów od punktu omłotowego i miejsc, gdzie składowane są palne płody rolne. Produkty roślinne powinny być składowane w sposób, który uniemożliwia ich samozapłon. Jeśli musimy składować niedosuszone produkty, regularnie sprawdzaj ich temperaturę.
Ważne jest też to, by pamiętać, że wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione!
- Tagi:
- stóg słomy