Dopłaty do krów i świń. Kiedy? Dla kogo? Na co dokładnie?
Kiedy wejdzie w życie program zakładający przyznawanie dotacji do poprawiania dobrostanu świń i krów? Kto i na jakie pieniądze może liczyć? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać wsparcie? Kiedy będzie można składać wnioski?
Te pytania, na prośbę naszych czytelników, na początku ubiegłego tygodniu skierowaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odpowiedź spłynęła 30 stycznia.
Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego MRiRW, informuje, że „trwają prace nad przepisami krajowymi dotyczącymi działania Dobrostan zwierząt, w szczególności rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020’ (decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej w tej sprawie została wydana w grudniu 2019 r. - przyp.red.). Dodjae jednoczesnie, że przez Centrum Doradztwa Rolniczego organizowane są szkolenia doradców rolnych w celu przygotowania ich do udzielania informacji i pomocy potencjalnym beneficjentom.
WNIOSKI I TERMINY
Pracownica MRiRW informuje również o tym, że nabory wniosków przeprowadzane będą w terminie takim samym jak dla płatności bezpośrednich - czyli od dnia 15 marca do dnia 15 maja, a wypłaty płatności realizowane będą w terminie do dnia 30 czerwca roku następnego po roku złożenia wniosku.
System ubiegania się o płatności, według przewidywań jego twórców, co podkreśla przedstawicielka resortu rolnictwa, ma być bardzo uproszony.
- Rolnik będzie deklarował we wniosku (wspólnym z wnioskiem o przyznanie płatności bezpośrednich) przystąpienie do odpowiedniego pakietu/wariantu działania (szczegóły poniżej - przyp.red.). Całość wyliczeń należnej płatności będzie przeprowadzała Agencja w oparciu o dane z rejestru zwierząt (IRZ) - tłumaczy Małgorzata Książyk.
PAKIETY I WARIANTY PŁATNOŚCI
Z informacji przekazanej przez szefową biura prasowego MRiRW, wynika, że będą wprowadzone dwa pakiety: „Dobrostan świń” i „Dobrostan krów”. Okrojono jednak liczbę ich wariantów (szczegóły poniżej).
„Dobrostan świń”
Wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach
Ta płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie.
Stawka płatności: 301 zł/szt. rocznie.
Wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach
Ta płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie.
Stawka płatności: 24 zł/szt. rocznie.
Płatności dotyczą tuczników pochodzących od loch utrzymywanych w gospodarstwie realizującym wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach.
Ze względu na zagrożenie ASF w roku 2020 nie będą realizowane warianty 1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu i 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu.
„Dobrostan krów”
Wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych - wypas
Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym.
Stawka płatności: 185 zł/szt. rocznie.
Wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach
Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim (utrzymanie wolnostanowiskowe) powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie.
Stawka płatności: 595 zł/szt. rocznie.
Wariant 2.3. Dobrostan krów mamek
Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który poza okresem wypasu zapewni dostęp do środowiska zewnętrznego na powierzchni zwiększonej krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym.
Stawka płatności do krowy mamki: 329 zł/szt. rocznie.
- Jedno gospodarstwo może realizować równolegle więcej niż 1 pakiet/wariant – zaznacza Małgorzata Książyk.
CEL NADRZĘDNY
Przypominajmy, że celem działania jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych (ponad obowiązujące standardy - minimalne wymogi prawne) warunków dobrostanu zwierząt.
- Rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację wymogów w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe wymogi wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Płatności te nie uwzględniają kosztów inwestycji związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt - wyjaśnia szefowa biura prasowego MRiRW.
Czytaj także: