Dopłaty bezpośrednie do konsultacji
Włączenie 2% wsparcia dla młodych rolników, trzy nowe warianty płatności dodatkowych oraz pomoc dla małych gospodarstw - to tylko niektóre propozycje nowego systemu dopłat bezpośrednich na lata 2015-2020. O projekcie poinformował 25 czerwca Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Minister podkreślił, że dopłaty mają być ukierunkowane na rolników aktywnych, czyli takich, którzy będą rozwijać swoją produkcję i sprzedawać na rynek. Dodał też, że projekt systemu został skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają do 11 lipca. Przekazane do resortu wnioski pozwolą na wypracowanie uregulowań sprzyjających rozwojowi polskiego rolnictwa. Najważniejszym punktem nowego systemu ma być przesunięcie 15%, czyli około 507 mln euro, środków na dopłaty produkcyjne. Marek Sawicki uargumentował tę zmianę chęcią wsparcia zagrożonych kierunków produkcji w rolnictwie. Chodziło m.in. o dopłaty do owoców miękkich, buraków cukrowych, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, a także bydła, owiec i kóz. Szef resortu wspomniał, że w planach jest przywrócenie płatności do roślin włóknistych.
Ważna zmianą jest też wyłączenie 2% na wsparcie dla młodych rolników, którzy oprócz premii na inwestycje we własnych gospodarstwach będą mogli otrzymać stałą dopłatę - 62 euro/ha do pierwszych 50 ha w swoim gospodarstwie. Pieniądze te mogą być przydatne, jako wkład własny przy ubieganiu się o wsparcie ze środków PROW na modernizację.
Kolejną istotną propozycją nowego systemu są przedstawione do konsultacji trzy warianty płatności dodatkowych. Do płatności 184 euro/ ha, która wynika z jednolitej płatności obszarowej oraz płatności na zazielenienia, rolnicy będą mogli dodatkowo uzyskać: w wariancie A na hektary od 5 do 10 - 20 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 - 80 euro/ha. Natomiast w wariancie B dodatkowo na hektary od 3 do 10 - 26 euro/ha, a na hektary od 10 do 30 - 62 euro/ha. Mniejsze gospodarstwa o powierzchni od 3 ha do 5 ha będą mogły otrzymać płatność nawet powyżej 600 euro/ha. Warunkiem będzie jednak rozpoczęcie produkcji zwierzęcej lub roślin białkowych. Marek Sawicki podkreślił, że po raz pierwszy małe gospodarstwa będą miały możliwość tak dużego wsparcia i rozwoju. Dodał, że zależy mu na tym, aby w nowej perspektywie finansowej do grona 10% gospodarstw produkujących na rynek, dołączyła kolejna grupa 30% gospodarstw.
Minister odnosząc się do wykorzystania środków WPR w ramach budżetu na lata 2007 - 2014 przypomniał, że od 9 czerwca przy Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego działają już zespoły eksperckie, które udzielają nieodpłatnej pomocy w zakresie wykorzystania wsparcia z PROW 2007-2013 oraz rynku owoców i warzyw. Zapowiedział także rozpoczęcie przez MRiRW we współpracy z ARiMR, ODR-ami oraz samorządem rolniczym akcji pt. „Ratujmy każdy wniosek z PROW 2007 - 2014”.