Płatności obszarowe 2023. Rolnicy znów będą działać po omacku
Żniwa dobiegają końca, a rolnicy nie wiedzą, jak rozplanować zasiewy na przyszły rok. Nadal bowiem brak konkretów dotyczących przyszłorocznych płatności obszarowych.
Płatności obszarowe 2023. Co siać na przyszły rok?
Co wysiać i na jakiej powierzchni, by w maksymalnej wysokości otrzymać płatności obszarowe? Co będzie punktowane? Te pytania zadaje sobie dziś wielu rolników, którzy zakończyli żniwa i chcą rozpanować zasiewy na przyszły rok. W jaki sposób dobrze to zrobić, skoro nadal nie ma konkretów dotyczących zasad przyznawania płatności obszarowych za 2023 rok?
- Nie możemy czekać na informacje, za chwilę będziemy musieli wjechać w pole i rozpocząć działania. Po raz kolejny będziemy działać po omacku - komentują gospodarze.
Na problem zwróciła uwagę Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przypomniała, że w 2023 roku, w związku z nową Wspólną Polityką Rolną, zmienią się zasady funkcjonowania płatności obszarowych. Pewne informacje na ten temat pojawiły się w Krajowym Planie Strategicznym, jednak nadal brak krajowych przepisów regulujących nowe wytyczne przyznawania płatności.
Czytaj także: 4 miliony gospodarstw mniej w 10 lat. "Zielony Ład ma temu przeciwdziałać"
KRIR apeluje jak najszybsze wydanie krajowych ustaw i rozporządzeń w tej sprawie oraz udostępnienie i upowszechnienie wśród rolników szczegółowych informacji. Jeśli konkrety nie pojawią się w najbliższym czasie, rolnicy poniosą znaczne straty finansowe.
- Obecnie zakończyły się żniwa rzepakowe i zbliżają się ku końcowi zbiory zbóż, stąd rolnicy muszą zaplanować prace polowe i zasiewy na przyszły rok. Sprawa jest niezmiernie istotna, ponieważ od podjętych obecnie decyzji będzie zależeć wysokość dopłat, a nawet w ogóle możliwość ich uzyskania. W związku z brakiem konkretnych przepisów i w oparciu o informacje wynikające z zapisów Planu Strategicznego rolnicy mogą podjąć decyzje, które przyniosą straty finansowe - komentuje Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Podstawowe płatności obszarowe 2023 - dla wszystkich rolników?
Ratunkiem dla branży rolnej, w tych niepewnych czasach, może być przyznanie w 2023 roku podstawowych płatności obszarowych dla wszystkich rolników. Do ministra rolnictwa o to zawnioskował prezes KRIR.
Czytaj także: Szmulewicz: Unijny komisarz rolnictwa chyba dawno nie był na wsi...