Co warto wiedzieć o „Młodym Rolniku”?
Mimo szeregu informacji przekazywanych w internecie oraz na spotkaniach z rolnikami, gospodarze chcący skorzystać z „Młodego Rolnika”, mają wiele pytań i wątpliwości.
- Czy mogę wydzierżawić grunty rolne od brata? Ile muszę mieć punktów, żeby otrzymać pomoc? - pytają. Przyznają, że mają wątpliwości, czy ich wykształcenie jest wystarczające lub czy zdążą je uzupełnić. Mówią o zawikłanych nieraz sytuacjach rodzinnych, zastanawiając się, czy nie uniemożliwią one skorzystanie z premii. O odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania poprosiliśmy Jana Andrzejewskiego, specjalistę z Biura Wsparcia Inwestycyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji z Poznania.
Mój mąż 3 lata temu wszedł w posiadanie gospodarstwa, zgłosił działalność rolniczą, ale po roku sprzedał ziemię. Czy w takim wypadku ja mogę ubiegać się o pomoc w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom"? Dodam, że jak przejął ziemię, to nie byliśmy jeszcze małżeństwem.
Kryteria przyznania pomocy mówią o tym, że zarówno osoba ubiegająca się o pomoc jak i jej małżonek, nie mogą prowadzić działalności rolniczej dłużej niż 15 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy - w trakcie trwania małżeństwa jak i przed jego zawarciem. W związku z powyższym nie spełniają państwo kryteriów pomocowych.
W jakiej formie dostarcza się wnioski do agencji? Czy liczy się kolejność złożenia?
Wnioski można składać do 21 czerwca osobiście, przez osobę upoważnioną, listem poleconym lub kurierem bezpośrednio do Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego lub do biur powiatowych. O kolejności przysługiwania pomocy decyduje liczba uzyskanych punktów, przy czym minimalna ich liczba wynosi 7. Punkty przyznaje się za wielkość gospodarstwa, wykształcenie oraz stopę bezrobocia w powiecie.
Skończyłem technikum i uzyskałem tytuł technik rolnik, czy muszę uzupełnić wykształcenie? Jeśli nie muszę, to ile uzyskam punktów?
Technik rolnik to wykształcenie średnie rolnicze i jest jak najbardziej uznawane za właściwe w ramach ubiegania się o pomoc. Za wykształcenie średnie rolnicze przyznawane są 4 punkty.
Posiadam wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie rolnictwa. Ile uzyskam punktów?
Otrzyma pan 5 punktów. Jest to maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać za wykształcenie.
Jak długo muszę być ubezpieczony w KRUS jako rolnik? Kiedy mogę zrezygnować z tej formy ubezpieczenia i zatrudnić się na umowę o pracę?
Beneficjent ma obowiązek pozostania ubezpieczonym w KRUS-ie z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik przez minimum 12 miesięcy, licząc od dnia wypłaty pomocy. Po upływie roku od wypłaty pomocy zobowiązany jest w ciągu 60 dni do dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego wyżej wymieniony okres ubezpieczenia.
Posiadam wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze. W jaki sposób mogę uzupełnić wykształcenie rolnicze?
Jeżeli posiada pan wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze, może pan uzupełnić je np. poprzez ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego dla jednej z niżej wymienionych kwalifikacji oraz przystąpienie do egzaminu i uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie np.: Rolnik-kwalifikacja R.3-prowadzenie produkcji rolniczej, Ogrodnik-kwalifikacja R.5-zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych, Pszczelarz-kwalifikacja R.4-prowadzenie produkcji pszczelarskiej.
Posiadam wykształcenie podstawowe i byłem ubezpieczony w KRUS-ie jako domownik przez 4 lata - czy w tej sytuacji musze uzupełnić wykształcenie?
W przypadku wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego lub zasadniczego zawodowego innego niż rolnicze wymagany jest 5-letni staż pracy w rolnictwie. W związku z powyższym jest pan zobowiązany do uzupełnienia wykształcenia.
Wspólnie z małżonkiem prowadzę gospodarstwo rolne od 12 miesięcy. Gospodarstwo nabyłam od rodziców w drodze darowizny w trakcie trwania małżeństwa. Czy mój małżonek może ubiegać się o pomoc w ramach działania „Ułatwianie Startu Młodym Rolnikom”?
Dopuszcza się przyznanie pomocy osobie fizycznej, której małżonek przed dniem złożenia przez nią wniosku o przyznanie pomocy prowadził działalność rolniczą, jednak nie wcześniej niż w okresie 15 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem. Jeżeli o pomoc ubiegają się oboje małżonkowie i oboje spełniają warunki jej przyznania, pomoc przyznaje się tylko jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę.
Czy mogę wydzierżawić grunty rolne od brata?
Przy ustalaniu minimalnej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie sumuje się powierzchnię użytków stanowiących przedmiot dzierżawy: z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony na okres co najmniej 5 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o płatność, lub dzierżawy od innych podmiotów, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną na okres co najmniej 10 lat. W związku z powyższym może pan wydzierżawić grunty rolne od brata.
Wspólnie z małżonką prowadzę gospodarstwo rolne. Od roku jesteśmy małżeństwem. Moja małżonka nabyła gospodarstwo rolne 3 lata przed ślubem w drodze darowizny. Mamy rozdzielność majątkową. Czy w obecnej sytuacji mogę ubiegać się o pomoc z działania: Ułatwianie Startu Młodym Rolnikom”?
Niestety, nie może pan ubiegać się o pomoc z uwagi na fakt, że małżonka prowadzi działalność rolniczą dłużej niż 15 miesięcy na dzień złożenia wniosku. Ograniczenie to ma zastosowanie zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem. Rozdzielność majątkowa nie upoważnia małżonka do skorzystania z pomocy.
Obecnie nie posiadam wykształcenia rolniczego, ale jestem uczniem technikum rolniczego. Naukę ukończę w 2016 roku. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o pomoc?
Jeżeli nie posiada pan wykształcenia na dzień złożenia wniosku, będzie pan miał możliwość uzupełnienia w okresie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Ile muszę mieć punktów, żeby otrzymać pomoc?
W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów (maksymalnie można uzyskać 26 pkt.), przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 7 punktów.
Czy po uzyskaniu premii dla młodych rolników mogę dokonać zmiany w biznesplanie?
Owszem, zmian w biznesplanie można dokonać w ciągu całego okresu związania z celem czyli przez 5 lat, licząc od dnia wypłaty pomocy. W tym celu należy w piśmie przewodnim uzasadnić prośbę dołączając skorygowane strony biznesplanu np. w przypadku zwiększenia powierzchni będzie to tabela 2.2 z zasiewami. Zmiana następuje na drodze decyzji administracyjnej.
Czy, ubiegając się o pomoc, muszę posiadać własny park maszynowy?
Nie ma takiej konieczności, przy czym w przypadku braku niektórych maszyn niezbędnych do prowadzenia produkcji rolniczej w danym gospodarstwie należy podać sposób wykonywania prac (np. informację o umowach użyczenia od kogo innego).
Co w przypadku gdy w biznesplanie nie ma uwzględnionej rośliny, którą mam zamiar uprawiać?
W przypadku braku roślin w tabeli 6 biznesplanu, gdzie wyliczamy wielkość ekonomiczną gospodarstwa, konieczne jest wyliczenie nadwyżki bezpośredniej z produkcji rolniczej (tabela 6.1). W tabeli podaje się jednostkę miary, ilość oraz cenę jednostkową. Uzyskaną wartość przenosimy do tabeli 6 i wyliczamy wielkość ekonomiczną gospodarstwa.
Kiedy okaże się, czy po złożeniu wniosku kwalifikuję się do uzyskania pomocy?
W terminie 50 dni od zakończenia naboru (czyli od 21 czerwca) na stronie internetowej agencji ukaże się ogólnopolska lista rankingowa. Osoby znajdujące się w limicie środków będą spodziewać się decyzji przyznającej pomoc, wydanej nie później niż 150 dni od złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Czy mogę rozliczyć zakup i założenie plantacji, np. sadu?
Zakładanie plantacji wieloletnich jest kosztem kwalifikowalnym w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". W tym celu należy podać wielkość inwestycji, cenę oraz planowany rok realizacji.