Co rolnik znajdzie dla siebie w banku?
Rolnicy stają się dla banków coraz bardziej cenionymi klientami, o których warto zabiegać. Jedne instytucje bankowe już teraz reklamują stworzone specjalnie dla nich oferty, inne zapowiadają, że są w fazie przygotowań i już wkrótce wystartują z pakietem ciekawych produktów. Czym banki chcą przyciągnąć właścicieli gospodarstw rolnych?
W Banku Pekao S. A. dostępne są na rynku specjalne kredyty inwestycyjne, leasing, kredyty „Unia” przeznaczone na finansowanie projektów ze wsparciem unijnym, kredyty z dopłatami ze środków z ARMiRu, produkty kartowe przeznaczone dla rolników i pożyczki na dowolny cel.
- Bank Pekao, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do oferty program rabatowy oraz karty przeznaczone dla rolników i firm z sektora. Dzięki kartom Agrar Pekao można otrzymać zniżki na zakup środków ochrony roślin, paliwa, prasy branżowej, części zamiennych i serwis maszyn rolniczych czy zakup nowego samochodu. Partnerami w programie są m.in.: Ciech, Orlen, Ursus, wydawnictwo PWR, MB Motors - dealer Mercedes-Benz - wyjaśnia Katarzyna Münnich z Obszaru Komunikacji i Identyfikacji Wizualnej Biuro Komunikacji Bank Pekao S.A.
Jednym z szablonowych produktów tego banku skierowanych do rolników jest Pożyczka Ekspresowa Agro. - Jest to rozwiązanie dla rolników, którzy potrzebują szybkiego dostępu do gotówki. Środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością rolniczą. Bank nie wymaga dokumentowania wydatków ani ustanawiania zabezpieczeń rzeczowych. Maksymalna kwota pożyczki to 100 tys. zł, jednak nie więcej niż 60% przychodów ze sprzedaży za ostatni rok obrotowy – tłumaczy Katarzyna Münnich.
Nowością wśród usług oferowanych przez banki w sektorze rolnym jest mobilny doradca.
- Mamy rozbudowaną sieć oddziałów – nie trzeba pokonywać kilometrów, aby dotrzeć do placówki banku. Atutem są również usługi mobilnego doradcy, który nie tylko przyjedzie z umową do gospodarstwa lub firmy zajmującej się przetwórstwem rolnym, a także udzieli profesjonalnego wsparcia w zakresie doboru usług i produktów bankowych – przekonuje Katarzyna Münnich z Banku Pekao S.A.
Z kolei Banki Spółdzielcze SGB posiadają w swej ofercie kredyty preferencyjne z pomocą finansową ARiMR czy też kredyty na finansowanie realizacji inwestycji z dofinansowaniem ze środków unijnych. - Oferta Banków SGB to także rachunki firmowe z kartami płatniczymi, doradztwo związane z ubieganiem się o dotacje unijne. To również bankowość elektroniczna, leasing i faktoring. W naszej ofercie klienci znajdą również możliwość skorzystania z różnych form ubezpieczeń działalności AGRO. Polecamy również gwarancje i poręczenia na zabezpieczenie całości lub części zaciąganych zobowiązań – mówi Danuta Trzemielewska, ekspert ds. Rozwoju Programów dla Rolnictwa, SGB-Bank SA. Atutem banku jest krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową.
- Decyzja podejmowana jest szybko, bo lokalnie, przy ograniczonych do minimum formalnościach. Finansujemy wszystkich rolników, niezależnie od wielkości gospodarstwa, rodzaju potrzeb kredytowych czy gałęzi produkcji. To, co nas wyróżnia, to również obsługa posprzedażowa, tj. wsparcie banku dla klienta w trakcie realizacji przedsięwzięcia; indywidualne podejście do klienta, czy pomoc w przypadku problemów w wywiązywaniu się z warunków współpracy, np. problemów ze spłatą kredytu – wyjaśnia Danuta Trzemielewska.
By dotrzeć do rolników, banki nie tylko decydują się na tradycyjne formy reklamy, ale także stwarzają możliwości, by spotkać się z hodowcą czy plantatorem.
- Jesteśmy obecni na największych imprezach targowych agro, uczestniczymy w konferencjach, seminariach, forach dedykowanych tej branży – zapewnia Danuta Trzemielewska.