Co od ARiMR dla producentów ziemniaków?

Na ten temat podczas konferencji zatytułowanej "Ziemniak przyszłości - innowacyjne podejścia do uprawy i przetwarzania” w trakcie tegorocznych Krajowych Dni Pola, które zorganizowano w Bratoszewicach (woj. łódzkie) mówił: Rafał Gajda - zastępca dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana sposobu obsługi petenta w biurach ARiMR
Prelegent w pierwszej kolejności podkreślił:
- Bardzo nam zależy w Agencji Restrukturyzacji na zmianie podejścia do rolnika. Żeby nie było takiej sytuacji, o której wcześniej się mówiło, mam nadzieję, że już nie ma takiej sytuacji, żeby ten rolnik nie był typowym petentem, który czeka w kolejce łaskawie, jak urzędnik go obsłuży, ewentualnie pomoże mu albo nie. Bardzo nam zależy na tym, żeby się zmieniło podejście w stosunku do rolnika do obsługi tego rolnika, żeby to był partner dla tego urzędnika, który musi zrozumieć, że jest po to, żeby rolnikowi pomóc, a nie odwrotnie. Pamiętajmy o tym. Bardzo,mi na tym zależy. Bardzo bym chciał, żeby w ten sposób Agencja Restrukturyzacji funkcjonowała.
To powinno zainteresować małych producentów ziemniaków
Zastępca dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR - w dalszej części swojego wystąpienia - zwrócił uwagę na to, że średnia powierzchnia gospodarstwa w województwie łódzkim to jest 8,30 ha. Wspomniał jednocześnie o tym, że przez 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej powierzchnia zwiększyła się od 7,30 ha do 8,30 ha. W związku z tym planowane są nabory na “rozwój małych gospodarstw” - czyli “dawną restrukturyzację małych gospodarstw” w terminie od 1 października do 28 listopada tego roku, z którego część producentów ziemniaków może skorzystać.
Nabór na inwestycje w zakresie magazynowania i przygotowania do sprzedaży ziemniaków
Rafał Gajda przypomniał o tym, że w terminie 21 listopada - 31 grudnia ARiMR 2024 prowadziła nabór wniosków inwestycje w zakresie magazynowania i przygotowania do sprzedaży ziemniaków. Nabór odbył się w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w tzw. obszarze C. - Do kosztów kwalifikowanych można było zaliczyć budowę lub modernizację budynków lub budowli, zakup nowego sprzętu do przygotowania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania i konfekcjonowania produktów rolnych - tłumaczył przedstawiciel Agencji. Poinformował również: - W tym momencie jesteśmy na etapie obsługi wypłacania środków z tego działania.
Z tej pomocy też mogą skorzystać producenci ziemniaków
Rafał Gajda poinformował także, że Agencja mocno wspiera grupy producentów, wśród nich także tych zajmujących się ziemniakiem. - Wiadomy jest przecież to, że jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku, tym skala tej produkcji musi być większa - zaznaczył przedstawiciel ARiMR.