57 tys. rolników na wcześniejszej emeryturze
Zainteresowanie wcześniejszą emeryturą w KRUS jest od kilku lat na stałym poziomie. Prawie 57 tys. rolników w 2015 r. otrzymywało wcześniejsze świadczenie emerytalno-rentowe.
Do końca 2017 roku rolnicy, którzy spełnią określone warunki, mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. O przyznanie emerytury mogą ubiegać się kobiety już w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat. Ponadto zainteresowani muszą: udokumentować podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat oraz zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej (może to nastąpić poprzez przepisanie innej osobie gospodarstwa, wywłaszczenie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa i ich zbycie na cel uzasadniający wywłaszczenie albo trwałym wyłączeniem z przyczyn niezależnych od rolnika; poprzez spisaną umowę dzierżawy na min. 10 lat). Te wszystkie trzy warunki trzeba spełnić do 31 grudnia 2017 r.
Przy wcześniejszej emeryturze świadczenie wynosi 75% emerytury podstawowej. I w każdym kolejnym roku jest ona zwiększana o 5%, aż do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Wtedy otrzymają 100% płatnego świadczenia. Podstawa emerytury obecnie wynosi 882,56 zł brutto.
Warto wspomnieć, że możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę rolnicy mają od 1982 r. (ustawa z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin). W obecnym kształcie kwestie te reguluje nowelizacja ustawy z 2008 r. o emeryturach kapitałowych.
Jak zaznacza Maria Lewandowska z Biura Komunikacji Społecznej KRUS obwarowania dotyczące płacenia składek emerytalno-rentowych, prowadzenia gospodarstwa w określonym czasie, wieku i zaprzestania działalności rolniczej powodują, że nie wszyscy mogą z wcześniejszej emerytury skorzystać. Poza tym takiej możliwości nie mają domownicy rolników. W 2015 roku świadczenie emerytalno-rentowe pobierało ogółem 1 203 000 osób, wśród nich 4,7% to osoby będące na wcześniejszej emeryturze.
Czytaj także: Wcześniejsza emerytura. Specjalistka KRUS radzi KLIK
Maria Lewandowska wyjaśnia, że prawo do przejścia na emeryturę o 5 lat wcześniej to nie przywilej. - To uprawnienie analogiczne do emerytur pomostowych w systemie powszechnym (ZUS) - tłumaczy.
Więcej na ten temat w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wydanego na podstawie art. 55 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
Czytaj także: Ważna informacja dla osób na emeryturze KLIK