Powszechny Spis Rolny od 1 września do 30 listopada
Do rolników w całej Polsce zadzwonią lub przyjdą ankieterzy. O co mogą pytać? Czy można odmówić wzięcia w nim udziału?
Przez trzy miesiące w tym roku, na terenie całego kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Rusza od wtorku, 1 września pod hasłem „Spiszmy się, jak na rolników przystało”. Ma potrwać do 30 listopada 2020 r.
Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.
Udzielać informacji w spisie będzie musiał użytkownik gospodarstwa rolnego. Za takiego uważa się osobę fizyczną lub prawną oraz jednostkę organizacyjną, która nie ma osobowości prawnej, ale faktycznie użytkuje gospodarstwo rolne (tj. na której rachunek i w której imieniu gospodarstwo jest prowadzone i która jest odpowiedzialna za gospodarstwo prawnie i ekonomicznie), niezależnie od tego, czy jest właścicielem, dzierżawcą tego gospodarstwa czy też użytkuje je z innego tytułu (np. na podstawie umowy ustnej lub bezumownie) i niezależnie od tego, czy grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego są położone na terenie jednej czy kilku gmin.
Pytania w ankiecie obejmują 11 działów: użytkowanie gruntów; powierzchnia zasiewów i inna; zwierzęta gospodarskie; nawożenie; ochrona roślin; budynki gospodarskie; ciągniki maszyny i urządzenia rolnicze; działalność gospodarcza; struktura dochodów; aktywność ekonomiczna; chów i hodowla ryb.
Dane zbierane w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 dotyczą zasadniczo stanu w dniu 1 czerwca 2020 r., jednak część z nich zawierać będzie odniesienie do 12 miesięcy poprzedzających tę datę.
Osoby, które będą wykonywały prace spisowe to bezpośrednio rachmistrzowie i komisarze spisowi.
Będą działali z nałożonym dla nich obowiązkiem przestrzegania tajemnicy statystycznej. To ludzie przeszkoleni, którzy znają istotę tajemnicy statystycznej i sankcje za jej niedotrzymanie. Składają w tej kwestii pisemne przyrzeczenie następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich”.
Rolnikom nie posiadającym w domu dostępu do Internetu zostanie zapewniony bezpłatny dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy w lokalach gminnych biur spisowych. Celem sporządzania spisów statystycznych, do których należy m.in. spis rolny jest umożliwienie statystyce publicznej informowania o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego. Z informacji tych korzystają wszyscy - zarówno społeczeństwo, jak i organy państwa i administracji publicznej oraz podmioty gospodarki narodowej.
Najważniejsze obowiązki podmiotów biorących udział w spisie rolnym to:
art.7. ustawy
Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy
Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego są obowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi
art.8.1. ustawy
Użytkownik gospodarstwa rolnego w ramach spisu rolnego przekazuje dane w formie:
- samospisu internetowego przeprowadzanego samodzielnie przez użytkownika gospodarstwa rolnego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego;
- wywiadu telefonicznego przeprowadzanego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego przez rachmistrza spisowego;
- bezpośredniego wywiadu przeprowadzanego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego przez rachmistrza spisowego.