Potężny wzrost eksportu jaj do Azji. Polska jednym z kluczowych graczy?
- W okresie styczeń - kwiecień unijny wywóz jaj i przetworów wyniósł 97,3 tys. ton, o wartości 98,7 mln euro. Wolumenowo eksport z UE wzrósł o prawie 21 proc., a wartościowo o 22,5 proc. - donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Najwięcej towaru jajecznego z Unii Europejskiej trafia do Japonii, jednak ogromny skok w statystykach zawdziączany jest także przez zwiększone zamówienia od innych krajów azjatyckich. Więcej jaj eksportowanych jest także na Bliski Wschód i do Afryki.
Wzrost eksportu jaj do Azji. Czym jest to spowodowane?
Według analityków KIPDiP poza pandemią i związanymi z nią skrajnymi zmiennymi na rynkach wielu gospodarek świata (zwłaszcza azjatyckich i bliskowschodnich), w przypadku handlu z klientami z Azji bardzo istotna była także presja skutków grypy ptaków na podaż i popyt na rynkach wewnętrznych krajów z tego regionu.
- Zaryzykujemy stwierdzenie, że poluzowanie obostrzeń pandemicznych, okresy świąteczne i żniwa zebrane przez grypę ptaków poza Europą, wywołały gwałtowny wzrost popytu na jaja i przetwory z UE. Dowodem dla takich założeń jest, poza opisaną wyżej sytuacją handlową z Japonią, utrzymujący się wzmożony popyt na jaja w Korei Południowej. Po kwietniu 2021 roku, Korea Południowa zaimportowała z UE 4,3 tys. ton jaj, co oznacza wzrost o 67 proc. r/r. - podaje KIPDiP.
Brakuje jaj w Korei. Import bez cła
Ze względu na braki jaj, rząd Korei Południowej od stycznia 2021 roku zezwala na import dużych ilości jaj w skorupkach i przetworów bez ceł. Zatwierdzone zostało rozporządzenie, które pozwala lokalnym importerem na przywóz 36 tys. ton świeżych jaj w skorupkach i innych produktów jajecznych bez cła do końca 2021 roku.
- Cło zwykle wynosi od 8 do 30 proc. Należy zatem założyć, że w nadchodzących miesiącach kłopoty w Korei będą korzystnym impulsem dla zwiększonego zapotrzebowania na jaja z Europy. Korea jest obecnie czwartym największym importerem jaj z Unii. Nie sposób nie wspomnieć także o Singapurze. Od stycznia do kwietnia 2021 roku sprzedaż eksportowa do Singapuru wyniosła 3,9 tys. ton, co czyni ten kraj szóstym największym odbiorcą unijnych jaj. W przypadku singapurskiego rynku kluczową rolę w eksporcie odgrywa Polska - wyjaśnia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
ZOBACZ TAKŻE: KIPDiP: Koniec chowu klatkowego wcale nie jest przesądzony!
- Tagi: