Rolników czekają zmiany w płatnościach unijnych. Zyskać mają małe gospodarstwa

Jakie założenia KPS WPR chce zmodyfikować rząd?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski jest osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu, który dziś znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Chodzi konkretnie o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Jak można wyczytać w komunikacie, modyfikacja ma na celu doprecyzowanie i dostosowanie PS WPR 2023–2027 do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej.
Za koniecznością dostosowania wdrażanych lub przygotowywanych do wdrożenia interwencji do aktualnej sytuacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przemawia m. in. doświadczenie z pierwszych naborów wniosków oraz konieczność ich uelastycznienia ze względu na postulaty beneficjentów – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zmiany te mają także przyczynić się do poprawy efektywności wydatkowania i wykorzystania środków finansowych, umożliwiając zachowanie płynności w finansowaniu rozwoju wsi i rolnictwa ze środków Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Minimalna stawka dopłaty bezpośredniej
Najważniejsza zmiana, które, niewątpliwie dotyczy największej grupy zainteresowanych, to zapis dotyczący płatności bezpośrednich. Uznano bowiem, iż należy wprowadzić minimalną stawkę podstawowego wsparcia dochodów, która obowiązywałaby w kampaniach od 2025 do 2027 roku.
Dodatkowo rząd przewiduje zmiany w programie dotyczącym Rozwoju małych gospodarstw. Tutaj – minister rolnictwa chce dodać dwa dodatkowe zagadnienia dotyczące wyboru operacji: produkcji zwierzęcej oraz inwestycji budowlanych.
Oznacza to, że „mali” rolnicy posiadający zwierzęta będą jeszcze bardziej premiowani.
Więcej pieniędzy dla pszczelarzy
Modyfikacje mają pojawić się także w interwencji związanych z pszczelarstwem: Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej; Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych; Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi; Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej; Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół; Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych.
Zmiana, jak wskazuje Kancelaria Prezesa RM, ma przyczynić się do lepszej dostępności oferowanej pomocy oraz poprawy atrakcyjności mechanizmu wsparcia. W końcowym efekcie będzie to po prostu wyższa kwota przewidziana dla sektora pszczelarskiego.
„W propozycji zmiany uwzględniono dodatkowe finansowanie krajowe w wysokości 4 680 000 euro rocznie w budżecie na lata 2026 i 2027. Wielkość tych środków została określona na podstawie dotychczasowych doświadczeń z II i III naboru wniosków o przyznanie pomocy (w latach 2024 i 2025), z uwzględnieniem zapotrzebowania zgłaszanego przez pszczelarzy w ramach poszczególnych rodzajów interwencji. Proponowane zmiany uwzględniają również wzrost kosztów administracyjnych związanych z realizacją interwencji przez organizacje pszczelarskie” – czytamy w komunikacie.
Dotacje na RHD również dla mniejszych gospodarstw
Rząd chce dać większe możliwości rozwoju w zakresie rolniczego handlu detalicznego również tym, którzy posiadają mniejsze gospodarstwa. Po wprowadzeniu modyfikacji Planu Strategicznego – o dotację ba RHD będą mogli występować także gospodarstwa poniżej 25 tys. euro
„Dzięki tej zmianie zostanie zlikwidowana luka inwestycyjna, co przyczyni się do realizacji operacji przez większą liczbę gospodarstw rolnych, w szczególności tych o mniejszej skali” – wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Doprecyzowanie definicji i warunków w interwencjach dotyczących współpracy
W przypadku interwencji: Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) - poza gospodarstwem określony szczegółowo zostanie podmiot, który będzie mógł kwalifikować się jako beneficjent.
Dostosowane do obecnych realiów mają być także warunki wdrożenia interwencji Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności.
„Co przyczyni się do lepszego funkcjonowania mechanizmu tej interwencji poprzez wyeliminowanie zbędnych warunków, które w znacznym stopniu ograniczają dostęp potencjalnych wnioskodawców do wsparcia” – czytamy w komunikacie
Oszczędność i mniej papierów dla rolników ekologicznych
Aby ubiegać się o środki w ramach programu Rolnictwo ekologiczne, nie trzeba będzie posiadać planu działalności ekologicznej. Zmiana ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych dla rolników podejmujących zobowiązania ekologiczne oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla tych, którzy już realizują takie zobowiązania. Proponowane rozwiązania pozwolą również ograniczyć koszty ponoszone przez rolników.
Ekoschemat Dobrostan zwierząt - pojawią się zmiany
Rząd chce wprowadzić zmiany także w ekoschematach, a konkretnie w jednym z nich – dobrostanowym.
Mechanizmem degresywności mają być objęte praktyki związane z:
- rozszerzeniem praktyk dotyczących utrzymywania zwierząt (bydła, świń i drobiu rzeźnego) zgodnie z wymogami systemu QAFP/QMP o inne systemy jakości (w tym system rolnictwa ekologicznego), obejmujące element ograniczenia stosowania antybiotyków;
- utrzymywaniem zwierząt zgodnie z wymogami systemu jakości QAFP/QMP, a w przypadku loch i tuczników utrzymywanych w systemie jakości QAFP – także za realizację praktyki polegającej na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach;
- aktualizacji maksymalnych planowanych kwot jednostkowych płatności w ramach interwencji;
Przesunięcia środków w drugim filarze WPR
Przewiduje się ponadto przesunięcia budżetowe dla wybranych interwencji w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów do III kwartał 2025 r. Rząd daje sobie zatem na to czas do końca września.
- Tagi:
- dopłaty