Rolnicy składają wnioski o dopłaty. Na jakie trudności natrafiają?
Do tej pory dnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 65 tys. wniosków. Przy ich wypełnianiu rolnicy korzystają ze wsparcia doradców rolnych. Agencja nadal wprowadza zmiany i łagodzi obostrzenia.
Publiczne ośrodki doradztwa rolniczego, według zapewnień ministerstwa rolnictwa, otrzymały subwencję na ten cel, dlatego powinny wspierać rolników nieodpłatnie.
- W ramach obowiązujących przepisów ustawy, ośrodki doradztwa mogą nieodpłatnie świadczyć pomoc rolnikom i innym mieszkańcom obszarów wiejskich, w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowanej lub współfinansowanej ze środków UE - podkreślił Dariusz Mamiński, radca resortu rolnictwa.
Aplikacja eWniosekPlus - obostrzenia są łagodzone
Wielu rolników czeka ze złożeniem wniosków na moment, kiedy wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Mają też nadzieję, że niektóre zobowiązania dotyczące ekoschematów zostaną poluzowane (sygnały w tym temacie docierają odnośnie dobrostanu zwierząt).
W ostatnim czasie ministerstwo wydało komunikat, że nie trzeba robić zdjęć geotagowanych w przypadku realizacji dwóch praktyk w rolnictwie węglowym: przyoranie obornika w ciągu 12 godzin i stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Okazuje się, że wystarczy oświadczenie złożone przez rolnika w odpowiednim czasie. Obowiązek wykonywania dokumentacji fotograficznej był bardzo krytykowany przez rolników. Mimo to ministerstwo rolnictwa i ARiMR były nieugięte… do czasu. To pokazuje, że jeszcze sporo się może zmienić w przepisach regulujących ubieganie się o dopłaty obszarowe. Więcej o ekoschematach i możliwości ich łączenia na stronie….
System przyjmowania wniosków eWniosekPlus - pojawiają się błędy
Jak działa aplikacja eWniosekPlus? Zapytaliśmy o to osobę, która pomogła rolnikom złożyć jedne z pierwszych wniosków o dopłaty obszarowe w nowej perspektywie unijnej.
Sporządzenie pierwszych wniosków o dopłaty w nowej perspektywie unijnej ma za sobą Bartosz Banaszak, doradca z powiatu jarocińskiego, który działa w ramach Rol-Wir. Jego zdaniem system działa dość sprawnie i jest intuicyjny. Zaznaczył jednak, że w marcu pojawiały się jeszcze „wpadki” systemu. Nie można było na przykład zaznaczyć we wniosku chęci spełnienia konkretnego ekoschematu czy zaciągnąć zwierzęta z IRZ. Doradca wskazał, że system jeszcze czasem się zacinał i „wyrzucał” użytkownika w momencie uzupełniania danych.
- Na razie nie ma tragedii. Program oceniam pozytywnie, nie widzę absurdów, ale na razie to są wnioski o środki na gospodarstwa o wielkości 5 -10 ha. Natomiast boję się tego, że jeśli za chwilę tych wniosków zacznie spływać o wiele więcej, program będzie się zacinał - dodał Bartosz Banaszak.
W jego odczuciu we wniosku brakuje informacji o normie GAEC 7, która dotyczy zmianowania upraw na powierzchni 40% w stosunku do lat poprzednich.
- Ludzie, planując uprawy na przyszły rok, powinni sobie zdawać z tego sprawę, żeby spełnić ten warunek. Dlatego dobrze byłoby, żeby o tym wiedzieli wcześniej, jaką posiadali strukturę upraw we wcześniejszych latach - zaznaczył Bartosz Banaszak.
Jakie ekoschematy wybierają rolnicy? Chętnie decydują się na rolnictwo węglowe, w tym przyoranie obornika w ciągu 12 godzin.
- Duże zainteresowani w naszym rejonie to też ekoschemat: integrowana produkcja roślin - dodał doradca.
Czytaj także: Ekoschematy. Jakie stawki minimalne w 2023 r.?
........................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.