Realizujesz w 2025 roku ekoschematy? O tych terminach musisz pamiętać!

O czym zatem warto pamiętać, by nie narazić się na ryzyko utraty dodatkowych płatności w ramach ekoschematów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Określone terminy, których rolnik musi przestrzegać
Od kilku lat rolnicy mogą dobrowolnie realizowań w swoich gospodarstwach ekoschematy - a więc działania na rzecz środowiska i klimatu. Za ich przestrzeganie przewidziane są dodatkowe środki. Wiążą się jednak z nimi dodatkowe zobowiązania, na których realizację podane są przez ARiMR określone terminy. Jakie?
Plan nawożenia powinien być gotowy w terminie 25 dni
W przypadku ekoschematu Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – należy posiadać plan nawożenia wykonany w terminie 25 dni od terminu, w którym upływa termin składania wniosków obszarowych. Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza, gospodarz nie musi tego dokumentu dołączać do wniosku, ale powinien być w jego posiadaniu na wypadek kontroli.
- Plan ten musi być oparty na chemicznej analizie gleby (badanie ważne jest 4 lata). W wariancie z wapnowaniem należy posiadać dokument zakupu wapna. Wariant ten może być zastosowany tylko na tych działkach, na których badanie wykazało kwasowość gleby na poziomie 5,5 pH, lub poniżej tej wartości – zaznacza samorząd rolniczy.
Ekoschemat Rolnictwo węglowe. Zdjęcie lub oświadczenie w ciągu 14 dni od wywozu na pole
Popularnym ekoschematem wśród rolników jest Rolnictwo węglowe. Rolnicy chętnie wybierają praktyki: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji oraz Stosowanie płynnych nawozów innymi metodami niż rozbrygowo. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, by informować w odpowiednim czasie ARiMR o stosowaniu nawozów naturalnych na polach.
- Jeśli stosujemy obornik lub gnojówkę czy gnojowicę, ale już po złożeniu wniosku obszarowego, to oświadczenia lub zdjęcia geotagowane, musimy dołączyć do E-wniosku w terminie 14 dni od daty zastosowania – przypomina WIR.
Faktura dołączona do wniosku - do 15 września
Do 15 września mają czas rolnicy na dołączenie do wniosku skan imiennej faktury potwierdzający zakup mikrobiologicznego środka lub nawozu oraz rejestr z wykonania zabiegów tymi preparatami. Taki wymóg dotyczy tych, którzy realizują ekoschemat: Biologiczna uprawa.
Ekoschemat dobrostan zwierząt - kilka ważnych terminów
W przypadku ekoschematu: Dobrostan zwierząt, terminy są zależne od danego wariantu.
- Wariant: zwiększenie powierzchni bytowej o 20 lub 50% - musimy w terminie do 31 lipca dołączyć do wniosku plan poprawy dobrostanu lub (w kolejnych latach) oświadczenie o braku zmian w planie – przypomina samorząd rolniczy.
Jeśli realizujemy wariant wypas - w terminie od 1 do 7 października składamy rejestr wypasu lub oświadczenie o wypasie. Gdy jest to wariant: utrzymywanie zwierząt na ściółce, dokumentujemy poprzez zdjęcia, muszą one być wykonane i dosłane w terminie do 31 lipca.
- Chętniej jednak rolnicy korzystają z oświadczeń, które dostarcza się w terminie między 15 a 21 marca 2026 r. – stwierdza Wielkopolska Izba Rolnicza.
W przypadku wariantu: wybieg, późniejsze odsadzanie cieląt i prosiąt – oświadczenie lub rejestr rolnik składa także w terminie od 15 do 21 marca 2026 r.
Niezwykle ważne dla hodowców, którzy realizują ekoschemat dobrostanowy jest odbycie szkolenia dotyczący ograniczania stosowania antybiotyków. Czas na to mają corocznie do 15 marca 2026 r.
Zaświadczenie informujące o odbyciu takiego szkolenia rolnik musi złożyć do ARIMR do 21 marca 2026 r. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które ukończyły takie szkolenie i złożyły w ARiMR stosowne zaświadczenie w roku ubiegłym.
Jak dokumenty dołączyć do wniosku o dopłaty?
W jaki sposób dokumenty przekazać Agencji? Można to zrobić osobiście - w biurze powiatowym ARIMR. Istnieje także możliwość dołączenia ich do e-wnioskupoprzez zakładkę: „Dokumenty uzupełniające”.
- Niektóre załączniki do ekoschematu: Dobrostan zwierząt, takie jak rejestry (wypas, terminy odsadzenia cieląt oraz prosiąt) i oświadczenia (np.: ściółka) znajdują się w aplikacji E-wniosek, w formie gotowych formularzy, niewymagających ich drukowania – zaznacza samorząd rolniczy.
- Tagi:
- ekoschematy