Program: ochrona środowiska i klimatu. Rolnicy domagają się list rankingowych

Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje: rolnik, który składał wniosek, powinien wiedzieć ile otrzymał punktów oraz na którym miejscu listy rankingowej się znajduje. ARiMR będzie się tłumaczyć?
Dotacje dla rolników. Interwencja: ochrona środowiska i klimatu
Do sprawy oceny wniosków w ramach inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu odniósł się dość krytycznie samorząd rolniczy. Przypomnijmy, że nabór wniosków o środki w ramach tej interwencji w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej rolnicy mogli składać w ubiegłym roku. Cieszył się on sporym zainteresowaniem. Niestety, z uwagi na zbyt mały budżet na to działanie, sporej grupie rolników pieniędzy nie przyznano.
Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza, wielu gospdoarzy otrzymuje informacje, że ich wnioski nie są one rozpatrywane, ponieważ mieszczą się poza limitem budżetu przeznaczonego na jego finansowanie. Według samorządu rolniczego - taka procedura jest nieprzejrzysta. Dopytuje dalej - co z listami rankingowymi?
"Rolnik, który składał wniosek, powinien wiedzieć, ile otrzymał punktów oraz na którym miejscu listy rankingowej się znajduje. Przypominamy, że w poprzednich działaniach, finansowanych jeszcze w ramach poprzedniego PROW-u, takie listy rankingowe były publikowane. W piśmie do Prezesa ARiMR apelowaliśmy o upublicznienie listy rankingowej w obecnie realizowanym działaniu - czytamy w komunikacie WIR.
Apelują o przesunięcie środków w WPR na inwestycje w ochronę środowiska i klimatu
WIR zastanawia się, czy istnieje szansa na to, by w budżecie na realizację inwestycji w ramach programu: ochrona środowiska i klimatu znalazło się jednak więcej pieniędzy niż wstępnie planowano?
"Dodatkowo wnosimy o rozważenie możliwości przesunięcia środków finansowych w ramach KPS-u na lata 2023-27 i zwiększenie budżetu na to właśnie działanie. Jest ono szczególnie ważne z punktu widzenia obciążania rolnika dodatkowymi wymogami związanymi z ochroną środowiska i klimatu. Tylko inwestycje w precyzyjne maszyny i urządzenia mogą ten proces rolnikowi ułatwić. Świadczy o tym bardzo duża liczba złożonych wniosków, które przy obecnym budżecie, tylko w niewielkim stopniu będą mogły być sfinansowane" - komentuje WIR.
Zbiornik na deszczówkę - konieczne pozwolenie na budowę czy nie?
WIR zwraca się także do ARiMR o uregulowanie kwestii prawnych związanych z zakupem naziemnych zbiorników na deszczówkę. W opinii samorządu, Agencja czasami niesłusznie wymaga od rolników pozwoleń na budowę.
"Takie zbiorniki do określonej pojemności, nie związane na trwale z gruntem powinny być dofinansowywane, bez konieczności pozyskiwania przez rolnika, pozwolenia na budowę czy zgłoszenia budowy. Niestety Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa żąda takich dokumentów, co zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest kolejną, zbędną barierą biurokratyczną" - zaznacza WIR.
Wielkopolski samorząd rolniczy skierował swój apel, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych, do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Wojciecha Legawca.