Prezydent podpisał ustawę o Planie Strategicznym WPR
Oznacza bowiem uruchomienie kolejnego etapu w procesie legislacyjnym, jakim są rozporządzenia wykonawcze. To właśnie w nich mają znaleźć się szczegóły, które najbardziej nurtują zainteresowanych ubieganiem się o środki unijne.
Wszystko wskazuje na to, że intensyfikowane są działania związane z wejściem w życie przepisów nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Projekt ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej do Sejmu wpłynął 20 stycznia, już po kilku dniach był w Senacie. 23 lutego trafił do Prezydenta i został podpisany.
Wszyscy mają teraz nadzieję, że w szybkim tempie przygotowane i przesłane do odpowiednich organizacji rolniczych będą rozporządzenia krajowe. W końcu 15 marca rusza nabór wniosków o dopłaty obszarowe. Rolnicy do tego czasu chcieliby mieć pewność, jak przygotować się do nowej perspektywy unijnej. Chodzi chociażby o wybór najbardziej korzystnych dla danego gospodarstwa ekoschematów.
- Czekamy jeszcze na zaakceptowanie przez Komisję Europejską kilku poprawek do KPS zgłoszonych przez Polskę, które ułatwią rolnikom możliwość pozyskiwania środków finansowych - powiedział Aleksander Poznański z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Ustawa stwarza podstawy prawne do realizacji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, co umożliwi ubieganie się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW). Wsparcie skierowane będzie głównie do rolników, ale także do innych mieszkańców obszarów wiejskich, przedsiębiorców oraz samorządowców
Treść ustawy poniżej.