Mało wniosków o płatności obszarowe, jeszcze mniej o ekoschematy
A może urzeczywistnią się prognozy szczerzone przez dość sporą grupę osób z branży, którzy wyrokowali, że rewolucja, jaka zaistniała w nowej perspektywie finansowej, spowoduje, iż po dopłaty sięgnie w tym roku zdecydowanie mniej?
Co ciekawe, nie wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski, postanowili wejść w ekoschematy. Tak naprawdę zainteresowanie nimi można określić jako słabe. Jak wynika z danych z 19 kwietnia, tylko 70 tys. rolników zawnioskowało o ekoschematy. Przy liczbie wszystkich złożonych na ten czas wniosków (217 tys.), nie jest to zawrotna ilość. Wielkopolska Izba Rolnicza stwierdza, że gdyby założyć, iż jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 29,7%.
- W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć i jeden wniosek może zawierać ich więcej - zaznacza WIR.
Jakie ekoschematy cieszą się największym zainteresowaniem?
Województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy to: pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i dolnośląskie. Najmniejszym zainteresowaniem, te praktyki cieszą się w województwie świętokrzyskim.
- Zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi aż 83% wszystkich wskazywanych ekoschematów - dodaje WIR.
Najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”, pojedyncze wnioski dotyczą również „Produkcji Integrowanej” oraz „Roślin miododajnych”. Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z wynikiem 12% w stosunku do wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy.
W ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe” cieszyły się następujące praktyki: wymieszanie słomy z glebą - 35 438 wniosków, międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe - 15 775 wniosków oraz wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji - 10 268 wniosków.
Na ekoschemat „Dobrostan zwierząt” złożono łącznie w kraju 7 867 wniosków. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożono do tej pory na dobrostan krów mlecznych 6 353. Na dobrostan trzody chlewnej wpłynęło tylko 225 wniosków.
Warto sięgnąć po środki w ramach ekoschematów
Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla, że korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne.
- Według naszego rozeznania wielu rolników w Wielkopolsce ciągle przygotowuje się do złożenia wniosku. Wykonują i czekają na wyniki próbek glebowych, ponieważ chcą skorzystać z ekoschematu plan nawożenia. Nie ma jeszcze zatwierdzonego rozporządzenia Dobrostan zwierząt, które, jeśli Komisja Europejska zaakceptuje, umożliwi bardziej elastyczne korzystanie z tego ekoschematu. Rolnicy odbywają jeszcze szkolenia z IP i przechodzą proces certyfikacji upraw, co jest warunkiem przystąpienia do tego właśnie ekoschematu - podaje samorząd rolniczy.
Nabór wniosków o dopłaty do 15 maja
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. trwa od 15 marca do 15 maja 2023 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 procent. Z kolei korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.
Czy kampania przyjmowania wniosków będzie wydłużona do 30 czerwca?
Czy istnieją szanse na to, że termin przyjmowania wniosków o dopłaty obszarowe zostanie wydłużony? W ostatnim czasie apel w tej sprawie w stronę ministra rolnictwa popłynął ze strony Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz organizacji branżowych, takich jak Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polsus, Pol-Pig czy Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.
Wydłużenie terminu pozwoli na zapoznanie się rolnikom z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie, ich odpowiednie przygotowanie, bez niepotrzebnego pośpiechu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie już w czasie trwania kampanii składania wniosków, a część z nich do dziś nie jest przyjęta i wdrożona.
- Wprowadzenie ekoschematów wymaga od rolników, chcących realizować te działania, przygotowania np. planu dobrostanu, na co również potrzeba czasu, a także udziału doradcy – podali przedstawiciele organizacji branżowych w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa Roberta Telusa.
Środowisko rolnicze jest zdania, że należałoby wydłużyć okres kampanii do 30 czerwca.
Czytaj także: Sięgnij po unijne i dbaj o środowisko! [WYKAZ PROGRAMÓW]
..............................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.