Ekoschematy. Jakie stawki minimalne w 2023 r.?

Kilka dni temu opublikowaliśmy informację, zgodnie z którą spore zainteresowanie ze strony beneficjentów danym ekoschematem może skutkować zmniejszeniem stawki. Jak podało nam wówczas ministerstwo rolnictwa obnizka ta ma jednak granice - jest nią podana w Krajowym Planie Strategicznym na lata 2023 - 2027 stawka minimalna przypisana danemu ekoschematowi, wariantowi czy praktyce. Większość z nas operuje uśrednionymi szacowanymi wysokościami pomocy. Co jednak się stanie, gdy rzeczywiście nieoczekiwana grupa rolników zdecyduje się na konkretny ekoschemat. Warto zatem przy przeprowadzaniu kalkulacji opłacalności wejścia w dany ekoschemat obrać bezpieczną ścieżkę i brać pod uwagę stawkę minimalną. Inaczej ci, którzy liczyli na więcej, jesienią mogą nieźle się zdziwić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pule środków przeznaczonych na poszczególne ekoschematy różnią się wysokością. Rorzut jest naprawdę duży. O ile na dobrostan zwierząt w Krajowe Planie Strategicznym na lata 2023 - 2027 zaplanowano aż 1,3 mld euro, o tyle na biologiczną ochronę upraw tylko... 2 mln euro.
Zajrzeliśmy zatem do Planu Strategicznego i przeanalizowaliśmy kwoty, które zaplanowano na poszczególne ekoschematy. W większości przypadków podano zarówno kwoty minimalne i maksymalne na dany rok na hektar. Prognozowanych najniższych stawek zabrakło jednak w przypadku ekoschematu: dobrostan zwierząt. Dlaczego? Zapytaliśmy o to resort rolnictwa. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, pojawi się ona na naszym portalu.
*Kwota minimalna i maksymalna
Czytaj także: Oświadczenie zamiast zdjęć geotagowanych. Jest decyzja.
........................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.