Ekoschematy. Biologiczna ochrona upraw. Co z wywarem z pokrzywy?
Ubiegając się o środki w ramach dopłat bezpośrednich można wnioskować także o środki w ramach ekoschematów. Jednym z nich jest biologiczna ochrona upraw. W ramach tego ekoschematu rolnik może otrzymać wsparcie do gruntów, na których przeprowadził zabieg wyłącznie przy użyciu środka biologicznego (dopuszczonego do obrotu na podstawie wydanego zezwolenia). Co, jeśli dany preparat nie zadziała? Wtedy można zastosować środek chemiczny.
Jak wyjaśniła Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR podczas lutowego webinaru, warunkiem otrzymania płatności w ramach ekoschematu biologiczna ochrona upraw jest wykonanie zabiegu zgodnie z informacjami zawartymi w etykiecie i instrukcji.
Czytaj także: Ekoschemat: biologiczna ochrona upraw. Zabezpieczono za mało środków
Co ważne, przepisy ustawy dopuszczają, że w przypadku, gdy eliminacja agrofagu okaże się nie skuteczna przy użyciu danego biologicznego środka ochrony roślin, wówczas rolnik będzie miał płatność za biologiczną ochronę upraw, nawet w przypadku, gdy użyje środka chemicznego.
- Po dokonanych zabiegach, w terminie do 31 sierpnia rolnik za pomocą naszego systemu teleinformatycznego powinien złożyć fakturę potwierdzającą zakup środka biologicznego. Ta faktura musi być imienna, musi być wskazany, jaki to jest środek i jaka ilość, a także wykaz działań agrotechnicznych, które prowadził w gospodarstwie, abyśmy byli przekonani, że on faktycznie zastosował dany środek, w jakiej dawce i czy zgodnie z etykietą - zaznaczyła Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
W przypadku, gdy rolnik wykaże, ze dany preparat był skuteczny już po zastosowaniu jednej dawki, nawet jeśli instrukcja mówiła inaczej, gospodarzowi będą przysługiwały środki w ramach tego ekoschematu.
- Często się zdarza tak, że przy środkach biologicznych jest wprowadzony zapis w instrukcji, iż preparat należy zastosować co 4 dni, w takiej i takiej dawce. Uznajemy, że jeśli rolnik być może bardzo wcześnie, w początkowym stadium rozwojowym danego agrofaga, już ten środek zastosował i okazał się skuteczny, to uważamy, że nawet jeden zabieg, ale w zalecanej dawce jest wystarczającym, aby dokonać płatności – podała Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Biologiczna ochrona upraw. W tym przypadku można zastosować środek chemiczny
Jeżeli natomiast w wykazie działań agrotechnicznych, po zastosowanym środku biologicznym, będzie wpisany środek chemiczny na tej samej powierzchni, to rolnik otrzyma płatność pod warunkiem, że zarówno dawki i ilość zabiegów będzie zgodna z tym, co jest na etykiecie, instrukcji.
- Nie chcemy dopuszczać do sytuacji, że ktoś zastosuje środek raz, być może w dawce 10 gram na hektar, zamiast dużo większej, stwierdzi, że środek był nieskuteczny i zastosuje środki chemiczne, oczekując płatności za ochronę biologiczną. Skoro zabieg nie byłby wykonany w takiej ilości, jaka jest zalecana w etykiecie i w takich dawkach, to trudno uznać, że był nieskuteczny - dodała ekspertka z ARiMR.
Czy wywar z roślin może być uznany jako środek biologiczny?
Jak poinformowała Jolanta Dobiesz, na szkoleniach z pracownikami biur powiatowych, które miały miejscu w styczniu, otrzymywała sporo pytań dotyczących tego, czy np. wywar z pokrzywy może być uznany jako biologiczny środek ochrony? Ekspertka przekonuje, że nie.
- Środki biologiczne to te, na które jest zezwolenie na wprowadzenie do obrotu i stosowanie. Ich wykaz będzie zamieszczony dla rolników. Będziemy sprawdzać, czy rolnicy stosują te środki adekwatnie do upraw i do zwalczania konkretnych agrofagów. Ten system jest tak stworzony, by nie były próby, że rolnik wpisze jakikolwiek środek i przy pszenicy wpisze środek, który nie jest przeznaczony do pszenicy ani na agrofagi występujące w pszenicy. Uprzedzam, by nie było nieporozumień – dodała Jolanta Dobiesz.
Ile wynosi stawka w ramach ekoschematu biologiczna ochrona upraw? Sprawdź TUTAJ
.....................................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.