Ekoschematy. Będzie limit hektarów do płatności?
Jedna z nich dotyczyć ma maksymalnej powierzchni gruntów, do których będą przyznawane płatności w ramach ekoschematów.
O tym, że wysokości tegorocznych stawek ekoschematów, w stosunku do tych z 2023 roku zdecydowanie są niższe, pisaliśmy wielokrotnie. Różnice sięgają nawet kilkuset złotych. Gdy jeszcze w 2023 roku rolnicy za przestrzeganie ekschematu: Obszary z roślinami miododajnymi otrzymywali 1256,77 zł za ha, o tyle stawka tegoroczna wynosi 898,66 zł/ha. Podobnie sytuacja ma się w przypadku ekoschematu: Integrowana produkcja roślin. Tutaj różnica wynosi 544,85 zł na hektarze. Więcej informacji TUTAJ.
III posiedzenie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KM PS WPR) odbyło się pod koniec października. Rozpatrzono wówczas aż 24 projekty uchwał, w tym 20 projektów uchwał w sprawie zmian Planu Strategicznego PS WPR, 3 projekty uchwał dotyczące kryteriów wyboru oraz 1 projekt uchwały w sprawie zmian w Planie Ewaluacji PS dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, ARiMR oraz organizacji rolniczych, w tym izb.
Wśród zmian, jakie według Komitetu Monitorującego powinny wejść w życie w najbliższym czasie, jest m.in. wprowadzenie łącznego limitu powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności. Uznano, że maksymalna powierzchnia stanowiąca sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów powinna wynosić 300 ha. Wyjątkiem ma być ekoschemat: Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych.
Dlaczego zawnioskowano o wprowadzenie limitu? Duże zainteresowanie rolników realizacją ekoschematów spowodowało konieczność wykonania „rewizji dotychczasowych założeń”.
„Jest to szczególnie istotne w obliczu faktu, że już istnieje znaczące przekroczenie dostępnych środków budżetowych przeznaczonych na realizację ekoschematów obszarowych, a dodatkowo sytuację tę utrudnia finansowanie z tego źródła nowych instrumentów, które będą wprowadzone od 2025 r. Należy przyjąć, że w kolejnych latach także będzie miał miejsce wzrost zainteresowania producentów rolnych realizacją ekoschematów obszarowych” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Według autorów uchwały, w obliczu ograniczonego budżetu i rosnącego zainteresowania poszczególnymi formami wsparcia bezpośredniego, konieczne są dostosowania optymalizujące wykorzystanie dostępnych środków. Wprowadzenie limitu powierzchniowego ma pozwolić na objęcie ekoschematami większej liczby odbiorców i prawdopodobnie także większej powierzchni rzeczywistej w skali kraju.
„Efekt taki wynikać może z faktu, że największe gospodarstwa wykazują dziś nie tylko największy udział powierzchni (rzeczywistej) gospodarstwa objętej ekoschematami, ale także mają one najwyższy udział powierzchni objętych więcej niż jednym ekoschematem. Należy zauważyć, że większe gospodarstwa skuteczniej maksymalizują wykorzystanie ekoschematów w gospodarstwie, co powoduje, że w sytuacji przekroczenia dostępnego budżetu i redukcji stawek istotnie utrudniony zostaje dostęp do tej formy wsparcia dla małych gospodarstw” – wyjaśniają pomysłodawcy wprowadzenia zmiany.
Co istotne, proponowana zmiana ma ograniczyć w przyszłości skalę redukcji stawek ekoschematów, co zapewni większą przewidywalność tego systemu wsparcia dla wnioskodawców. Wprowadzenie limitu ma więc zapewnić sprawiedliwy podział wsparcia oraz ochronę długoterminowej stabilności finansowej.
Zmiana ta musi być jeszcze zatwierdzona przez Radę Ministrów i w dalszej kolejności - Komisję Europejską.
Czytaj także: Rolnicy nie otrzymują protokołów. Mogą nie otrzymać wsparcia