Dopłaty dla rolników 2025. Ile ARiMR wypłaciła do tej pory?

W pierwszej kolejności płatności przelane zostały właścicielom gospodarstw rolnych, które ucierpiały we wrześniowej powodzi. Środki trafiają także do rolników z pozostałych regionów Polski. Według najnowszych danych z 6 lutego, aktualna łączna suma przekazana w ramach ubiegłorocznej kampanii to około 14,25 mld zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ARiMR wypłaciła zaliczki
Warto dodać, że od 16 października do 29 listopada 2024 r. ARiMR wypłacała zaliczki wsparcia bezpośredniego i obszarowego. Jednak nie wszyscy rolnicy kwalifikowali się do ich wypłaty.
- Pieniądze z tego tytułu otrzymało 1,154 mln rolników, a kwota wyniosła łącznie 8,874 mld zł - podała ARIMR.
Od 2 grudnia 2024 r. realizuje płatności końcowe. O wsparcie w minionym roku zawnioskowało 1,215 mln rolników. Agencja podkreśla, że dokłada wszelkich starań, by pieniądze jak najszybciej trafiały do rolników. Zgodnie z prawem na przekazanie wszystkich środków beneficjentom ma czas do 30 czerwca 2025 r. Można jednak spodziewać się, że wyczekiwane przez rolników dopłaty rolnicy otrzymają wcześniej.
Rolnicy dostają pisma z ARiMR w sprawie dopłat. Kiedy trzeba zwrócić pieniądze?
Co składa się na dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe?
Dopłaty bezpośrednie to najbardziej znany instrument wsparcia dochodów rolników, który realizowany jest w Polsce od 2004 roku. Aby ubiegać się o te środki trzeba posiadać minimum 1 hektar. Wsparcie przyznawane jest na wniosek, który corocznie można złożyć w terminie od 15 marca do 15 maja. Istnieje szansa na złożenie wniosku w terminie późniejszym (przez kolejne 25 dni), wówczas trzeba jednak liczyć się z tym, że za każdy dzień opóźnienia należne dopłaty są obniżane o 1 proc.
W tej chwili podstawową jednostką wypłacaną rolnikom w ramach dopłat unijnych jest w ramach tzw. podstawowego wsparcia dochodów. Za 2024 rok stawka wynosi 483,20 zł/ha. W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy mogą ubiegać się także o płatność redystrybucyjną czy płatność dla młodych rolników czy małych gospodarstw. Dodatkowo przysługuje wsparcie do płatności związanej z produkcją oraz za realizację ekoschematów obszarowych i dotyczących hodowli zwierząt.