ARiMR: rolnik może zgłosić się po zaliczkę. Komu przysługuje? Co należy zrobić?

Zaliczka, jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, może wynieść maksymalnie 50 proc. przyznanego dofinansowania. Dotacja ta ma dotyczyć przedsięwzięć, które rolnicy zgłosili w programach ujętych w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Programy unijne dla rolników
Do tej pory przeprowadzono nabory w następujących interwencjach, w których moża ubiegać się o zaliczki:
- Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu;
- Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje);
- Inwestycje w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej;
- Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF.
Jak rolnik może zgłosić chęć otrzymania zaliczki na inwestycję?
Co istotne, o zaliczkę mogą ubiegać się także rolnicy, którzy już złożyli wnioski o pomoc, a proces udzielania im wsparcia jest jeszcze w toku. Chęć otrzymania zaliczki rolnik może zgłosić przy pomocy aplikacji PUE.
- W takim przypadku rolnik, po otrzymaniu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR pisma w sprawie konieczności złożenia uzupełnień lub poprawy wniosku, może dodatkowo złożyć korektę – w sekcji Plan finansowy zaznaczyć, że chce otrzymać zaliczkę - tłumaczy ARiMR.
Co trzeba zrobić, by otrzymać zaliczkę w ARIMR?
W porównaniu do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w PS WPR 2023-2027 wprowadzone zostało istotne ułatwienie. W aktualnej perspektywie finansowej warunkiem wypłaty zaliczki jest jedynie wniesienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco.