Pomoc dla rolników poszkodowanych przez ASF - liczy się kolejność zgłoszeń!
Jeśli musiałeś zabić świnie w związku z ASF możesz ubiegać się o wsparcie finansowe. Jego wysokość jest uzależniona od tego, ile pieniędzy już pobrałeś w ramach obecnego PROW 2014-2020.
Wnioski można składać do 28 czerwca.
ARIMR zachęca hodowców trzody chlewnej z terenów objętych afrykańskim pomorem świń o składanie wniosków o pieniądze na inwestycje. O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF oraz jeżeli na dzień wydania tej decyzji utracili co najmniej 30 proc. posiadanych świń.
Czytaj także: ASF. Prof. Pejsak: Rolnicy powinni pilnować siebie nawzajem
Przyznaną pomoc wykorzystać można na inwestycje związane z działalnością rolniczą, ale niezwiązane z produkcją świń.
Nabór wniosków dotyczy poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. W tym roku wprowadzono w nim kilak nowości.
Udogodnieniem jest odstąpienie od stosowania kryteriów wyboru inwestycji. Dzięki temu większa liczba poszkodowanych przez ASF i klęski żywiołowe będzie mogła uzyskać pomoc w ramach dostępnych środków.
Nowością jest także to, że przyznanie wsparcia uzależnione jest od powstania w gospodarstwie szkód w roku, w którym składany jest wniosek lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok jego złożenia. Dotychczas możliwe było wykazywanie strat tylko z roku złożenia wniosku i roku go poprzedzającego.
Z tego poddziałania mogą skorzystać także inny rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi.
O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy w danym roku kalendarzowym ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w wysokości co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok wystąpienia szkody albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda. Przy wyliczeniach pomijany jest rok o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.