Polska największym producentem malin w Unii Europejskiej
Zbiory malin w Polsce w 2023 r. wyniosły 96 tys. t i były niższe o ponad 8% niż rok wcześniej. Areał ich uprawy wynosił około 27-29 tysięcy hektarów. Maliny są trzecim pod względem powierzchni i wielkości zbiorów gatunkiem owoców jagodowych uprawianych w naszym kraju, po truskawkach i porzeczkach.
Polska największym producentem malin w Unii Europejskiej
Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej oraz piątym na świecie. Nasz udział w rynku światowym wynosi około 13%, a w produkcji unijnej przekracza 50%. Duża popularność uprawy malin w kraju jest wynikiem ich właściwości zdrowotnych, walorów smakowych oraz popytu ze strony przemysłu przetwórczego.
Województwo lubelskie naszym malinowym zagłębiem
W Polsce najwięcej malin uprawia się w województwie lubelskim - pochodzi stamtąd około 75% naszej krajowej produkcji. Następne w kolejności jest województwo mazowieckie, a także zachodniopomorskie i podkarpackie.
Maliny są jednym z polskich hitów eksportowych. Z wyprodukowanych u nas w 2020 roku 116 tys. ton tych owoców, 49 tys. ton trafiło na rynki zagraniczne, głównie do Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.
Cenione przez dietetyków, zielarzy i w kuchni
Maliny cenione są przez dietetyków i zielarzy, ponieważ ich owoce oraz liście zawierają sporo witamin i minerałów. Pomagają zwalczać gorączkę, posiadają właściwości przeciwnowotworowe - są źródłem antyoksydantów, wspierają zdrowie serca i układu krążenia. Antocyjany zawarte w malinach pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Mają więc korzystne działanie dla naszego zdrowia, a do tego są po prostu smaczne. Można je jeść świeże, dodawać do sałatek i owsianek oraz przygotowywać z nich soki, dżemy czy konfitury.
CZYTAJ TEŻ: Żyto i pszenica już prawie tańsze o połowę, a ziemniaki i świnie drożeją
- Tagi:
- uprawa
- produkcja
- maliny
- właściwości