Polska bez strefy zagrożenia ASF
Komisja Europejska wydała decyzję dotyczącą środków kontroli w związku z ASF.
Zgodnie z nią w Polsce nie będzie już strefy zagrożenia. Gminy w woj. podlaskim, które w ubiegłym roku zostały do niej przyłączone, zostały przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami. Co to oznacza dla tamtejszych hodowców trzody?
W ubiegłym roku zdecydowano o utworzeniu obszaru zagrożenia ASF w Polsce. Objęto nim cztery gminy w powiecie sokólskim (Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo) i dwie w powiecie białostockim (Gródek, Michałowo). Natomiast zgodnie z dokumentem wydanym przez Komisję Europejską 31 marca gminy te wejdą w obszar z ograniczeniami.
Komisja Europejska w decyzji wykonawczej podaje, że w Polsce w ostatnim czasie nie odnotowano ognisk afrykańskiego pomoru świń u zwierząt domowych. Poza tym w gospodarstwach na terenie wspomnianych 6 gmin wprowadzono w zadowalający sposób nadzór nad środkami bezpieczeństwa biologicznego. Dzięki temu poprawiła się sytuacja epidemiologiczna. Dlatego zasadnym wydaje się przeniesienie gmin z obszaru zagrożenia do obszaru z ograniczeniami.
Hodowcy z tamtych rejonów będa mogli liczyć na mniejsze restrykcje związane m.in. z przemieszczaniem świń, nasienia, komórek jajowych, zarodków, świeżego mięsa wieprzowego, wszelkich produktów mięsnych zawierających wieprzowinę i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego ze świń.
Tamtejsze gospodarstwa, do tej pory, w związku z odizolowaniem, napotykały na mnóstwo trudności związanych z funkcjonowaniem. II obszar, a więc zagrożony, objęty był dodatkowymi obostrzeniami, w związku z którym świnie mogły być wysyłane poza obszar zagrożenia tylko do uboju, a sam ubój może się odbyć wyłącznie w rzeźni zatwierdzonej do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii. Przestrzegane musiały być także sasady dotyczące samego transportu tych zwierząt (musiał być bezpośrednio z gospodarstwa do miejsca uboju, wyznaczoną i uzgodnioną trasą). Świeże mięso pozyskane ze świń z obszaru zagrożenia mogło być umieszczane wyłącznie na rynku krajowym.
Obszary ryzyka ASF
Poziom ryzyka w państwach, gdzie wystapił Afrykański Pomór Świń jest różny, sklasyfikowano go w IV częściach, w zależności od sytuacji epidemiologicznej oraz czy choroba dotyczy gospodarstw czy też dzików.
I część - ryzyko wynika z pewnej bliskości zakażenia w populacji zdziczałych świń (obczar ochronny)
II część - ryzyko tylko dotyczy populacji zdziczałych świń, w tym dzików (obszar z ograniczeniami)
III część - choroba dotyczy gospodarstw trzody chlewnej i populacji zdziczałych świń, sytuacja jest dynamiczna, a jej rozwój jest niepewny (obszar zagrożenia)
IV część - Choroba dotyczy gospodarstw trzody chlewnej i populacji zdziczałych świń, sytuacja epidemiologiczna została ustabilizowana, a choroba stała się endemiczna (dotyczy włoskiej Sardynii)
Obszar ochronny - województwo podlaskie:
- gmina Augustów z miastem Augustów, Nowinka, Płaska, Sztabin i Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim,
- gmina Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Łapy, Poświętne, Zawady i Dobrzyniewo Duże w powiecie białostockim,
- gmina Dubicze Cerkiewne, Kleszczele i Czeremcha w powiecie hajnowskim,
- gmina Grodzisk, Dziadkowice i Milejczyce w powiecie siemiatyckim,
- gminy Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Sokoły, Wysokie Mazowieckie z miastem Wysokie Mazowieckie, Nowe Piekuty, Szepietowo, Klukowo i Ciechanowiec w powiecie wysokomazowieckim,
- powiat sejneński,
- gminy Rutka-Tartak, Szypliszki, Suwałki, Raczki w powiecie suwalskim,
- gmina Rutki w powiecie zambrowskim,
- gminy Suchowola i Korycin w powiecie sokólskim,
- powiat bielski,
- powiat miasta Białystok,
- powiat miasta Suwałki,
- powiat moniecki.
Obszar objęty ograniczeniami - województwo podlaskie:
- gmina Czarna Białostocka, Gródek, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów w powiecie białostockim,
- gmina Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim,
- gmina Lipsk w powiecie augustowskim,
- gminy Czyże, Białowieża, Hajnówka z miastem Hajnówka, Narew i Narewka w powiecie hajnowskim
Afrykański Pomór Świń występuje także w Estonii, Łotwie, Włoszech, na Litwie i we Włoszech.