Podsumowanie żniw w Wielkopolsce
Rolnicy, posiadając znaczne powierzchnie magazynowe, nie spieszą się z dostawami ziarna do skupu, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu cen zbóż.
Prace polowe przebiegały sprawnie. Żniwa rozpoczęły się w wielu rejonach Wielkopolski już w drugiej dekadzie czerwca, od omłotu jęczmienia ozimego. Pozostałe zboża zaczęto zbierać w pierwszej dekadzie lipca. Jedynie w drugiej dekadzie rolnicy musieli przerwać prace polowe na kilka dni z powodu obfitych opadów.
Sprawny przebieg prac polowych związanych ze żniwami jest jednym z niewielu pozytywów towarzyszących tegorocznym żniwom. Wcześniejsze niż zwykle dojrzewanie zbóż spowodowane warunkami atmosferycznymi nie było obojętne dla wysokości plonowania. Zboża ozime były dobrze wyrośnięte i na pierwszy rzut oka wyglądały dobrze. Natomiast zboża jare odczuwały niekorzystne działanie aury i ziarniaki były niewykształcone. Niestety, jeśli chodzi o plony ziarna, to potwierdziły się czarne scenariusze i zbiory były znacznie niższe od średniej wieloletniej o około 20-40%.
Czytaj także: Susza. Najnowsze wyliczenia - 3,6 mld zł strat!
Długotrwały brak opadów (tak dramatycznie suchego maja i czerwca nie było od lat) skutkuje spustoszeniem upraw. W Wielkopolsce, w całym kraju również, rolnicy szacują straty w plonach. Trudno już zliczyć dni spiekoty, a każdy następny potęguje tragiczną rzeczywistość. Pracujące we wszystkich gminach województwa komisje oceniające straty spowodowane suszą, przyjęły od producentów rolnych ponad 55 700 wniosków.
Mają ogrom pracy, czas ucieka, a dla uruchomienia przez MRiRW mechanizmów wsparcia dla producentów rolnych niezbędne jest zakończenie szacowania rozmiaru strat. Dlatego ważne jest aby, jak najszybciej spływały wszystkie protokoły z szacowania.
Sięgając pamięcią wstecz, aż się nie chce wierzyć, że kilka miesięcy temu rolnicy czyścili rowy, przepusty, ujścia drenów, żeby odprowadzić nadmiar wody i móc w trudnych warunkach glebowych zasiać i ochronić rośliny ozime.
W Polsce funkcjonuje System Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR). Serwis jest prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy (IUNG - PIB) na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. jest dostępny pod adresem http://www.susza.iung.pulawy.pl. Zachęcam do lektury poszczególnych komunikatów w zakładce RAPORTY.
,,System ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach uwzględnionych w Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce”.
W 2018 r. IUNG - PIB opublikował 8 raportów określających stan zagrożenia suszą rolniczą
Tylko w pierwszym okresie raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja 2018 roku, nie stwierdzono wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski.
We wszystkich pozostałych okresach raportowania tj.:
- od 1 kwietnia do 31 maja 2018 r.
- od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 r.
- od 21 kwietnia do 20 czerwca 2018 r.
- od 1 maja do 30 czerwca 2018 r.
- od 11 maja do 10 lipca 2018 r.
- od 21 maja do 20 lipca 2018 r.
- od 1 czerwca do 31 lipca 2018 r.
potwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
W SMSR oprócz takich elementów meteorologicznych jak temperatura powietrza i opad atmosferyczny, brane są pod uwagę również inne parametry tj.: usłonecznienie, wilgotność względna powietrza oraz prędkość wiatru, które istotnie kształtują ewapotranspirację i mają wpływ na wartości tworzonego klimatycznego bilansu wodnego.