Podsumowanie kampani cukrowniczej 2017/2018
Kampania cukrownicza 2017/2018 była niewątpliwie bardzo trudna pod względem pogodowym. Jakie udało się uzyskać wyniki?
Jak podaje Krajowa Spółka Cukrowa kampania rozpoczęła się w pierwszej dekadzie września 2017 roku w Cukrowni w Nakle n. Notecią i Krasnymstawie. A zakończyła w trzeciej dekadzie stycznia 2018 roku w Cukrowni Kruszwica. Kampania prowadzona była w siedmiu Oddziałach KSC S.A.: Cukrownia Dobrzelin, Cukrownia Kluczewo, Cukrownia Krasnystaw, Cukrownia Kruszwica, Cukrownia Malbork, Cukrownia Nakło, Cukrownia Werbkowice.
Mimo zawirowań pogodowych udało się wyprodukować ogromne ilości cukru
Średni czas trwania kampanii wyniósł 110 dni. We wszystkich siedmiu cukrowniach Spółka skupiła łącznie ponad 6 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie, po raz pierwszy w historii KSC S.A, ponad 900 tys. ton cukru. Najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Kruszwica - 73 t/ha, plony powyżej 70 ton z ha osiągnęły również Oddziały Cukrownia Dobrzelin i Cukrownia Nakło.
Średnia polaryzacja wyniosła ok 16,1 % i była niższa niż rok wcześniej. W 2017 roku buraki cukrowe uprawiane były na areale ok. 96 tys. ha, uprawiało je ok. 15 800 plantatorów.
- Kampania 2017/2018 zapisze się w historii jako jedna z trudniejszych pod względem pogodowym. Intensywne i obfite opady deszczu w okresie od września do grudnia, spowodowały wiele utrudnień w zbiorze i zwózce surowca do cukrowni. Ogromne zaangażowanie Plantatorów, firm świadczących obsługę dostaw oraz pracowników służb surowcowych mimo bardzo trudnych warunków pogodowych pozwoliło na dostawy surowca w ilościach niezbędnych do przerobu zgodnego z zakładanymi przed kampanią planami produkcyjnymi - podaje Krajowa Spółka.