Podstawowe wyposażenie rolnika to... dron? Ale po co?

Drony w rolnictwie, zwane także dronami rolniczymi lub agrodronami, stanowią innowacyjne narzędzie, które może przynieść wiele korzyści dla rolnictwa.
Prawo zostanie zmienione?
Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, na ostatnim posiedzeniu podkomisja stała do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie na posiedzeniu pod przewodnictwem posła Jarosława Sachajki rozpatrzyła informację sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pani Anny Gembickiej na temat barier wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych oraz robotów.
Czy prawo będzie zmienione i "dopuści drony" do pracy w rolnictwie? Bedziemy monitorować zmiany i informować o tym naszych czytelników.
Czy drony będą wykorzystywane w rolnictwie?
Drony coraz częściej stają się nieocenionym wsparciem dla rolników, przyczyniając się do wzrostu wydajności i zrównoważonego rozwoju rolnictwa.
- Jednym z kluczowych zastosowań dronów jest monitorowanie stanu upraw. Dzięki precyzyjnym zdjęciom z powietrza oraz zaawansowanym technologiom, takim jak analiza multispektralna, rolnicy są w stanie szybko i dokładnie ocenić kondycję swoich plantacji. Obrazowanie multispektralne, które jest podstawą rolnictwa precyzyjnego, pozwala rejestrować obraz zarówno w zakresie światła widzialnego, jak i ultrafioletu, podczerwieni czy mikrofal niewidzialnych dla ludzkiego oka. Takie obrazy dostarczają precyzyjnych informacji np. na temat zawartości składników odżywczych w hodowanych roślinach. Kolejnym ciekawym zastosowaniem dronów w rolnictwie w kontekście wydajności i zrównoważonego rozwoju jest optymalizacja nawodnienia i nawożenia. Drony potrafią wykryć niedobory wody czy składników pokarmowych w glebie, co pozwala rolnikom dostosować nawadnianie i nawożenie do rzeczywistych potrzeb roślin. To z kolei przekłada się na oszczędność zasobów oraz lepsze plony. Wczesne wykrywanie zagrożeń dla upraw, takich jak choroby czy szkodniki, to kolejna zaleta zastosowania dronów w rolnictwie. Dzięki szybkiemu reagowaniu na sygnały ostrzegawcze rolnicy mogą skuteczniej przeciwdziałać tym problemom, co minimalizuje straty w plonach - argumentuje KRIR.
Powyższe korzyści z wykorzystania bezzałogowców w rolnictwie związane są, ogólnie ujmując, z analizą danych.
- Drony mogą mieć też praktyczne zastosowanie i wykonywać lżejsze oraz cięższe prace związane z uprawą roli. Drony stają się coraz bardziej wszechstronnymi narzędziami, oferując szerokie spektrum możliwości technicznych. Opryskiwanie z powietrza to jedno z głównych zastosowań dronów w rolnictwie precyzyjnym. Drony mogą efektywnie aplikować środki ochrony roślin oraz nawozy na uprawy, co pozwala na oszczędność czasu, zasobów i siły roboczej. Dodatkowo możliwość docierania do trudno dostępnych obszarów, takich jak wysokie uprawy kukurydzy czy tereny podmokłe, zwiększa skuteczność zabiegów. Warto zauważyć, że opryski z drona mają korzystny wpływ na zdrowie operatora w porównaniu do tradycyjnych metod. Osoba obsługująca drona nie jest narażona na wdychanie szkodliwych, chemicznych substancji, co może się wydarzyć podczas prowadzenia tych prac w sposób tradycyjny - informuje KRIR.
Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają na zdobycie wyczerpujących informacji o stanie upraw, a wykorzystane w odpowiedni sposób przekładają się na wyniki ekonomiczne produkcji rolniczej.
- Dane zapisane w formacie umożliwiającym ich odczytywanie przez systemy automatycznego sterowania maszyn stosowanych do pielęgnacji, nawożenia, ochrony i zbioru plonów, przyczyniają się do oszczędności środków chemicznych, nakładów pracy i energii, jak również do osiągnięcia wyższych plonów. Szerokie możliwości zastosowania dronów w rolnictwie sprawią, że już za kilkanaście lat staną się bardzo powszechne i nikogo nie będzie dziwić widok maszyn latających nad polami - podsumowuje KRIR.
- Tagi:
- drony w rolnictwie